Tudor Chirilă consideră că trăim într-o ţară de frustraţi (video)

De Unica.ro, pe

În prima din cele cinci zile ale periplului său prin liceele bucureştene, în cadrul proiectului „Chirilă în licee”, iniţiatorul acestuia, Tudor Chirilă s-a oprit la şcoala sa de suflet, „Ion Neculce”.
Venit pe jos, din obişnuinţă, deşi „mi-am dat seama că aş fi putut veni şi eu cu maşina”, actorul şi solistul trupei Vama a fost aşteptat cu emoţie şi curiozitate de către elevi.
Dovadă că se întâmpla şi altceva era forfota studiată de pe coridoare – fetele îşi făceau ultimele retuşuri la vestimentaţie, iar băieţii pregăteau asaltul de întrebări pentru invitat.
Punctual şi vădit cuprins de nostalgie, Tudor Chirilă a venit în faţa liceenilor de la Neculce nu să le spună ce să facă, ci să le împărtăşească din experienţa lui. „Proiectul de mentorship”, aşa cum este el prezentat, îşi propune să le arate tinerilor că meseria nu este un simplu accesoriu, nu reprezintă confortul sau baza pentru practicarea pasiunii.
Şi cum de fiecare dată confidenţele şi afirmaţiile direct exprimate sunt cele care sparg gheaţa, actorul le-a împărtăşit elevilor convingerea că „trăim într-o ţară de frustraţi din punct de vedere al alegerii profesiei şi al modului în care aleg ce să faci în viaţă”.
Citeşte continuarea pe evz.ro.
Vama – „Dumnezeu nu apare la ştiri”
Vino şi tu pe FORUMUL UNICA!