De Unica.ro, pe

Top 20 cele mai bune licee din țară a fost stabilit după ultima medie de intrare, în urma repartizării computerizate. Instituțiile de învățământ cu cele mai mari medii au fost Colegiul Național de informatică „Tudor Vianu”, Colegiul Național „Sfântul Sava” și „Colegiul Național Gheorghe Lazăr”.

Absolvenții de clasa a VIII-a care au susținut Evaluarea Națională 2022 au aflat, joi, 14 iulie, liceele la care au intrat. 94,13% au fost repartizați computerizat.

La Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu” din București s-a intrat cu ultima medie 9,68. Pe locul al doilea a fost Colegiul Național „Sfântul Sava”, cu 9,66, iar pe locul 3, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, unde s-a intrat cu ultima medie 9,63.

Citește și: Creierul uman funcționează și după moarte. Ce putem auzi după ce inima s-a oprit

Elena Băsescu, transformată complet după cele mai recente intervenții estetice. Cum arată acum

Soția lui Dani Oțil, Gabriela Prisăcariu, ținta ironiilor pe TikTok. Mai multe filmări vechi cu ea au devenit virale

Oana Radu, imagini înainte și după ce a slăbit. „Acestea sunt urmele pe care mâncarea le lăsase pe corpul meu”

Admitere 2022. Top 20 cele mai bune licee din țară

Potrivit edupedu.ro, iată care sunt liceele de top din România, după ultima medie de admitere.

Admitere 2022. Top 20 cele mai bune licee din țară

Restul de 6.852 de elevi au rămas nerepartizați. Dintre aceștia, 15 au avut medii de admitere peste 9, potrivit Digi24. Doi dintre elevi au avut nota 10 la matematică la Evaluarea Națională. Această situație apare atunci când candidatul nu are loc la nici una din opțiunile exprimate pe fișă și nu bifat suficiente opțiuni.

Sursă foot: Shutterstock