Balansoarele de la granița dintre SUA și Mexic îi lasă pe copii să se joace împreună

De Bianca Prangate, pe

Acolo unde Statele Unite ale Americii și Mexic sunt separate de un gard puternic de fier, au răsărit parcă de nicăieri niște balansoare roz, cu un capăt într-o țară și altul în cealaltă țară.

Acolo, atât adulții, cât și copiii, merg să se dea în balansoar cu vecinii lor. Dar cine a pus acolo balansoarele? Ideea aparține lui Ronald Rael, care este profesor de arhitectură la University of California, Berkeley și Virginiei San Fratello, profesoară asociată de design la San Jose State University, după cum arată CNN.

Vezi această postare pe Instagram

One of the most incredible experiences of my and @vasfsf’s career bringing to life the conceptual drawings of the Teetertotter Wall from 2009 in an event filled with joy, excitement, and togetherness at the borderwall. The wall became a literal fulcrum for U.S. – Mexico relations and children and adults were connected in meaningful ways on both sides with the recognition that the actions that take place on one side have a direct consequence on the other side. Amazing thanks to everyone who made this event possible like Omar Rios @colectivo.chopeke for collaborating with us, the guys at Taller Herrería in #CiudadJuarez for their fine craftsmanship, @anateresafernandez for encouragement and support, and everyone who showed up on both sides including the beautiful families from Colonia Anapra, and @kerrydoyle2010, @kateggreen , @ersela_kripa , @stphn_mllr , @wakawaffles, @chris_inabox and many others (you know who you are). #raelsanfratello #borderwallasarchitecture

O postare distribuită de Ronald Rael (@rrael) pe

Cei doi au venit prima oară cu ideea în 2009, când au prezentat un balansoar la granița dintre două țări în cartea „Borderwall as Architecture”, carte care utilizează „umor și inventivitate pentru a adresa inutilitatea construirii de bariere”. La zece ani de la desenele lor conceptuale, ideea s-a transformat în realitate. Rael și echipa lui au transportat mai multe balansoare la granița dintre Sunland Park, New Mexico și Ciudad Juárez, Mexic.

Astfel, atât copii, cât și adulți, s-au adunat de ambele părți ale balansoarelor, pentru a se uni prin joacă. Într-o lume în care Donald Trump, președintele SUA, a enervat pe toată lumea cu zidul său care desparte americanii de mexicani, proiectul balansoarelor este binevenit.

Sursa foto: YouTube