Regina Elisabeta, Prințesa Diana, Kate Middleton, Meghan Markle: cele mai scumpe rochii de mireasă ale Casei Regale

De Unica.ro, pe
Nunțile de la Casa Regală sunt evenimente luxoase și scumpe. Nu este de mirare că rochiile mireselor sunt mereu extrem de scumpe.

De la Regina Elisabeta și până la Meghan Markle, rochiile de mireasă pe care oamenii le-au putut admira de-a lungul timpului la nunțile regale sunt nu doar extrem de frumoase, ci și exorbitant de scumpe. Iată care sunt cele mai frumoase și scumpe rochii din istoria Casei Regale, conform Hello Magazine:

Regina Elisabeta

Deși rochia Reginei Elisabeta este mai ieftină decât altele din această listă, prețul tot este unul imens – 30.000 de lire sterline, mai exact. O asemenea sumă erau deosebit de mare dacă luăm în considerare faptul că era anul 1947, când oamenii abia se recuperau după război.

Rochia a fost creată de Norman Hartnell. El a folosit mătase chinezească pentru a o croi, oferindu-i o trenă lungă de 4,5 metri. Corsetul și fusta rochiei au fost decorate cu modele florale de trandafiri și iasomie, toate realizate din diamant.

Meghan Markle

Când s-a căsătorit în anul 2018, rochia pe care a purtat-o a costat 110.000 de lire sterline și ea a plătit singură costul acesteia. O rochie superbă în simplitatea ei, ea a făcut-o pe Meghan să arate ca o prințesă modernă în combinație cu voalul lung de 4,8 metri.

A fost creată de Clare Waight Keller, de la Givenchy, și a fost croită din mătase și organza. Voalul a fost brodat cu florile naționale ale țărilor din Commonwealth – design ce a necesitat 3.900 de ore de muncă.

Citește și: Ce poftă are Meghan Markle în timpul celei de-a doua sarcini

Citește și: Adele iubește din nou. Cine este bărbatul de care s-a îndrăgostit

Citește și: Prințul Louis, fiul cel mic al Ducilor de Cambridge, a împlinit 3 ani

Citește și: Actrița Gal Gadot a dezvăluit sexul celui de-al treilea copil

Prințesa Diana

Prințesa Diana rămâne și astăzi, după mai bine de două decenii de la moartea ei tragică, una dintre cele mai îndrăgite figuri ale Casei Regale. Când s-a căsătorit cu Prințul Charles în 1981, a purtat o rochie care în 2019 valora 151.000 de lire sterline.

Rochia a fost creată de designer-ul David Emanuel și soția lui de la acea vreme, Elizabeth. Din mătase ivoar și decorată cu perle, paiete și dantelă, rochia a furat toate privirile. A avut o trenă de 7,6 metri – cea mai lungă din istoria Casei Regale.

Kate Middleton

Kate Middleton a purtat în 2011 una dintre cele mai frumoase rochii de nuntă din istoria Casei Regale. Părinții ei, Carole și Michael Middleton, au cheltuit 250.000 de lire sterline pe ea.

Ea a fost creată de Sarah Burton, de la Alexander McQueen, în colaborare cu Royal School of Needlework. Partea de sus a rochiei aduce aminte de epoca victoriană, în timp ce trena de 2,7 metri i-a oferit un aer cu adevărat regal. Dantela rochiei a fost creată de Royal School of Needlework.

Foto: YouTube