Mihaela Rădulescu, petrecere la cort pentru fiul ei. Cum au reacţionat puştii bogaţi din Monaco

De Geo Berciu, pe

Mihaela Rădulescu a dovedit încă o dată că este o mamă inventivă în relaţia cu fiul ei, Ayan, şi i-a organizat acestuia cea mai tare petrecere din Monaco.
Pentru a mulţumi o gaşcă de copii neastâmpăraţi, dar şi obişnuiţi să li se satisfacă toate mofturile de către părinţii lor bogaţi, Mihaela Rădulescu a mizat pe spiritul lor de aventură şi pe independenţa de care, la vârsta de 10-11 ani, dau dovadă din plin. Recompensa ei? Faptul că şi-a văzut fiul fericit, după cum singură a povestit pe blogul ei.
„În fiecare an, înainte de finalul școlii, Ayan are petrecere de ziua lui, cu colegii de școală. Asta pentru că nu vreau să sufere ca mine, care nu aveam niciodată petrecere de ziua mea, pentru că toata lumea era în vacanță, în august (și ziua lui e tot în august…).
Încerc de fiecare dată să-i organizez o petrecere originală, nu neapărat cu baloane și magicieni, dar cu idei simple, care știu că vor rămâne în sufletul lui sub forma unor amintiri grozave. Anul ăsta, pentru că și-a dorit „a boys only party”, m-am gândit că le-ar plăcea o aventură în pădure, la munte, cu corturi și foc de tabără, mai ales că mulți dintre ei n-au avut această ocazie până acum.
De la intenție la… final fericit, drumul e plin de „probe”. Bunăoară, trebuie să ai parte de încrederea părinților a 10 copii (erau 7 inițial, dar, știți cum e…), care să te știe un om responsabil, capabil să aibă în grijă atâtea odrasle, ziua și, mai ales, noaptea. Am fost doar 2 adulți cu ei, eu și Anca (e cu mine în poza cu cortul mare) și, credeți-mă, nu ne-a fost așa de ușor cum poate părea de la distanța de la care n-ați încercat asta niciodată. Mai întâi, logistica e vitală – saci de dormit, saltele, corturi, mâncare, băuturi, dulciuri, tort, trusă medicală – toate au fost achiziționate și duse la locul faptei – și nu vă imaginați că le-au cărat copiii:)))).
Montarea corturilor e o aventură în sine – cele mici, care se montează rapid și usor, au fost treaba copiilor, dar cel mare, în care bănuiam (și am avut dreptate) că vor dori toți să doarmă, a fost încercarea vieții :)))). Țevi, cuie, sfori, schemă, toate păreau în chineză, dar, după 2 ore, l-am dovedit ! Inutil să precizez că, după atâta efort, ideea de pauză era departe, pentru că trebuia să le pregătim masa, să „mobilăm” corturile cu saltele, saci de dormit și lămpi de veghe, bașca să-i supraveghem pe toți. Un mare noroc e să ai copii cuminți într-un grup ca ăsta, să-i alegi și după criteriul obedienței și al bunei purtări și să nu pleci într-o asemenea aventură cu copii despre care știi că nu-i poți controla. Admit, îi cunosc pe toți prietenii și colegii lui Ayan bine, i-am avut pe toți în casă sau în preajmă, așa că n-am avut nicio problemă la acest capitol. Am stabilit reguli de la bun început, căci am experiență bogată în a lucra în echipă și am stabilit și un set de pedepse simpatice, în caz că regulile ar fi fost încălcate.
Una peste alta, aventura a fost o bucurie permanentă pentru ei și mi-a fost cel mai greu să-i împachetez și să-i duc acasă, la final. Fericiți, murdari, guralivi și plini de povești noi, copiii s-au întors întregi la părinții lor, iar al meu a fost cel mai fericit ! Pentru mine, asta a contat cel mai mult, așa că am scris și rândurile astea cu același zâmbet cu care am plecat de acolo și cu care am adormit seara, în cort, varză de oboseală.
Ce imensă bucurie e să faci niște copii fericiți !….”, a scris Mihaela Rădulescu pe blogul ei.