Mihaela Radulescu: Ador doua lucruri in viata: evolutia si iubirea

De Corina Buhagiar, pe

Ti-o imaginezi pe Mihaela la cratita de dragul lui Lenny Kravitz? Stai linistita, o face intr-un scop caritabil! „Unde va duceti?”, ne-a intrebat sobru portarul de la Hotel Rex din Mamaia, unde urma …

… sa facem sedinta foto, cand am vrut sa intram cu Loganul redactiei in parcarea plina de decapotabile luxoase. „Avem o camera aici”, am parat noi (eram cu Raluca, Unica-sefa). Mihaela era deja acolo, vorbisem la telefon. Ii rezervasem chiar eu o camera, cu trei zile in urma. In plus, sotul ei ii pastrase o alta, just in case. „Pe ce nume?” „Buhagiar”. „Cum?” „Bu-hagi-ar” am silabisit in timp ce el frunzarea lista clientilor. „Nu gasesc”, s-a incruntat el. Arata ca un luptator de K1, nu tineam sa-l supar. „Aaa, ia vedeti: Schwartzenberg”. „Cuuum?!””Schwar-tzen-berg!”. Dar foile alea nu pareausa fie de partea mea si pace. „Stiti, ne intalnimcu Mihaela Radulescu!”, ne-am divulgat noi misiunea, ca sa nu riscam sa fim trimise la plimbare. „Pai de ce nu spuneti asa?”, s-a relaxat el imediat, invitandu-ne cu un gest larg. Iata, deci, ce inseamna sa stii numele potrivit! Si-am meditat un pic la cat a muncit Mihaela sa faca din numele ei parola-Sesam care e astazi.

Cum arata Mihaela Radulescu pe viu? Mai bine decat pe sticla – e primul lucru la care te gandesti cand o vezi. „Am patit-o de multe ori”, ne-a povestit ea. „Oameni care imi spuneau: ia uite, nici nu are nasul asa de mare ca la televizor. Sau cineva mi-a zis: eu credeam ca sunteti asa… mai multa! Cel mai funny a fost acum cativa ani, cand am mers sa mancam la 2 Mai. Intr-o bomba, nu restaurant.

Eu – singura femeie, restul echipei erau numai barbati. „Ce seamana aia cu Raduleasca!” am auzit de la o masa de-alaturi. Colegii mei si-au infundat rasetele in hamsiile cu mamaliga. „Neee, ce sa caute Raduleasca aici!” Asta e perceptia de obicei, ca nu m-as duce eu sa mananc intr-un loc ca acela. Vazand ca ma uit la ei, unul a spus: „Ma scuzati, ni s-a parut ca semanati cu Mihaela Radulescu. Dar sunteti mai misto ca fraiera aia!” Colegii mei sa cada sub masa de ras. Eu, ce sa fac, m-am ridicat si m-am dus la el cu mana intinsa: „Mihaela Radulescu, imi pare bine de cunostinta!”

Intre doua coperte

Nu stiu ce parere ai tu. Mie, una, imi place de ea de nu mai pot. Nu neaparat de la televizor. Televizorul e o cutie in care n-am prea multa incredere, mai ales cand se ofera sa gandeasca in locul meu. Am descoperit-o insa (si indragit-o) citind. Citindu-i materialele aparute in diverse publicatii. Citindu-i cartea de anul trecut, cea mai bine vanduta carte din Romania, timp de luni de zile. „Pe locul doi a fost cartea lui Pamuk, laureat al Premiului Nobel pentru Literatura. Imi venea sa-i zic, cand i-am luat interviu: „Stiti, domnule Pamuk, eu sunt aia care v-a batut la vanzari in Romania!”

Pe locul trei, Mircea Cartarescu. Mi-e o jena de mor, stiu ca asta se datoreaza exclusiv faptului ca e Radulescu, de la televizor. Inteleg perfect, dar nu pot sa ma rusinez de succesul meu, cum am auzit la unii: „uite si la Raduleasca, se crede scriitoare”. Nu ma cred, dar nu pot sa nu ma bucur. In toata lumea vedetele de televiziune scriu carti, insa nu toate se vand”, ne-a spus ea. Si de ce nu s-ar crede?, ma gandesc eu. Am citit atatea carti proaste ale unora care n-au nicio sfiala sa se considere scriitori, incat nu ezit s-o numar pe Mihaela printre autorii pe care ii citesc cu placere. Multi or fi cumparat cartea din cauza ca era Radulescu de la televizor, evident. Inclusiv eu! Dar asta n-are legatura cu emotiile pe care mi le-au starnit „lucrurile simple” sau cu lacrimile care mi-au curs pe „scrisoarea din armata”.

„Daca ti-a placut prima mea carte, inseamna ca la a doua o sa ai orgasme!”, a glumit Mihaela.

„E o dementa de carte! Prima era o selectie din ce scrisesem in revistele pentru femei. Or, acolo nu puteam scrie chestii din astea sentimentaloide, ca zicea lumea c-am luat-o razna, ca am probleme in casnicie sau am ajuns la menopauza. Si-atunci le-am pus pe toate in noua carte. Am vrut sa merg un pic mai incolo si in partea sexuala, ca asta nu scrie nimeni la noi si e pacat.” Si-a dorit o carte luminoasa, cu oameni frumosi: „Nu traim toti parasiti, pe dupa blocuri, ca aurolacii. Sunt condeie la noi, slava Domnului, dar majoritatea scriu despre sordid, despre saracie, despre oameni chinuiti.” Total de acord. Probabil ca va provoca o multime de controverse, mai ales fiindca imbina personaje fictive cu personaje reale, din perioada actuala. Sex si monden? Super! Abia astept lansarea din octombrie!

Care sunt fricile unei femei curajoase, cum intelege Mihaela sa se implice in acte caritabile sau ce-si doreste de ziua ei citeste in Unica de August!