Liana Stanciu – „Teodora este bine!”

De Unica.ro, pe

Liana Stanciu s-a întors la lucru. Vedeta B1 TV se împarte între radio şi televiziune, dar încearcă să-şi facă  timp şi pentru familie. Simpatica blondă visează să-i dăruiască fiicei sale, Teodora, şi un frăţior. Prezentatoarea a dez­vă­luit pentru cititorii site-ului divaonline.ro câteva amănunte din culisele vieţii sale.
Ştefu Ionuţ, Galaţi

Ce părere ai acum despre români? Îi vezi altfel după ce au donat bani pentru însănătoşirea Teodorei? Cum se simte ea acum?
Întotdeauna am crezut despre noi, românii, că suntem un neam bun, ne-au înrăit greutăţile, suferinţa, bolile, nevoile etc. Mulţumesc tuturor. Mai ales celor care s-au rugat pentru noi. Şi celor care au donat. Teodora e bine, mulţumim lui Dumnezeu!
Ştefu Ionuţ, Galaţi

Andreea, Iaşi
Piesele trupei Bere Gratis au fost foarte mult difuzate la radio în toata perioada aceea. Crezi că şi asta a fost o formă de solidaritate?
Probabil, dar dacă cineva crede că în acea perioadă grea era important pentru mine altceva decât copilul se înşală. Am fost ruptă complet de ţara cel puţin şase-şapte luni.
Cristina, Craiova
Mihaela Rădulescu a fost aproape de voi în cele mai grele momente. Veţi fi şi voi alături de ea în campaniile  pe care le va lansa? Crezi că era nevoie, în România, de o campanie antifumat?
Mihaela ne va fi prietenă toată viaţa. E nevoie doar de o vorbă şi suntem gata să luptăm pentru orice cauză. Dacă un singur om a renunţat la fumat în urma acestei acţiuni, atunci da, a meritat toată tevatura din
jurul campaniei. În ceea ce priveşte nevoia de campanii antifumat, ştiţi câţi adolescenţi fumează? Aproape toţi. Câţi consumă cantităţi mari de alcool? Aproape jumătate. Oricine poate face ceva pentru copii şi adolescenţi are sprijinul meu necondiţionat.
Mădălina, Târgu-Mureş
Te-ai gândit daca veţi mai avea un copil?
Ne dorim. Tot Bunul Dumnezeu o să aibă grija şi de această dorinţă.
Marian, Bacău
Cum merg lucrurile la fundaţia pe care ai înfiinţat-o?
Greu. E campanie electorală, şi copiii nu votează.
Cristian, Bucureşti
Ce părere ai despre sistemul medical din România în comparaţie cu cel din Austria?
Nu vreau şi nu cred că mai pot să comentez ceva într-o ţară în care nimănui nu-i pasă de sănătatea poporului şi de viitorul lui. Nu pot face niciun fel de comparaţie.
Arina, Cluj
Ce crezi despre adopţiile la distanţă?
Habar nu am. Ştiu doar că, daca aş putea, i-aş lua pe toţi copiii suferinzi la mine acasă. Este incredibil cât de mult sufăr pentru orice copil care plânge. Totul s-a transformat în jurul meu. Uneori, nu observ lucrurile bune, doar pe cele care ţin de afectivitate.
Andreea, Bucureşti
Ce influenţă a avut tragedia prin care aţi trecut asupra relaţiei dintre tine şi soţul tău?
Suferinţa purifică. Cred că şi relaţia noastră e mai curată acum.
Victoria, Timişoara
S-a ataşat Teodora mai mult de tine în toată această perioadă? Cum se împacă ea acum cu lipsa ta de acasă?
Încerc să lipsesc cât mai puţin de lângă ea. Dimineaţa, ea se trezeşte târziu, iar eu sunt la radio. Lipsesc maximum două ore de lângă ea. Vinerea, când sunt în Tren… se mai adaugă câteva ore, dar are program de joacă prelungit şi sper că nu simte lipsa mea aşa de mult.
Carla, Bucureşti
Va gândiţi la o vacanţă? Aveţi ceva planuri de Sărbători? Pe când un sejur în America, la părinţii lui Mihai?
Nu putem să ne facem niciun plan, suntem legaţi de drumurile lunare la Viena, unde Teodora este verificată minuţios, abia din mai anul viitor vom putea să ne gândim la aşa ceva. Drumul pâna la New York e greu de suportat de un adult, pentru un copil ar fi şi mai dificil; mai aşteptăm. E timp.
Mariana, Timişoara
Ai participa la o competiţie gen Dansez pentru tine?
O competiţie ca aceea despre care vorbeşti e un gest superb, felicitări celor ce pot să o facă, acum n-aş putea sta la antrenamente şi repetiţii şapte-opt ore pe zi. Teodora are nevoie de mine, şi eu de ea.  Poate la anul, când va fi un nou sezon, ca sş încerc sş o integrez pe ea. E foarte talentată.
Marilena, Bucureşti

Te-am văzut cântând la câteva emisiuni. Pe când o colaborare muzicală cu soţul tău şi pe un album?

Niciodată. Nu amestec afacerile cu plăcerea. El face artp, eu sunt o amatoare. Aşa, la o petrecere, să cântăm o piesă pentru o cauză nobilă, poate, dar în niciun caz un album.
Angela, Bucureşti
Eşti o persoană credincioasă? Crezi în destin?
Cred în DUMNEZEU cu toata fiinţa mea. Şi atât.
Victor, Bucure?ti
Cum a fost întoarcerea în Trenul Vieţii? Ce teme vei aborda în acest sezon?
Trenul e ca un prieten bun şi de nădejde. Mi-a plăcut că telespectatorii nu au uitat numărul de telefon pentru a intra în legătură directă cu mine. Eu îl uitasem…