Încep înscrierile la Eurovision 2009

De Unica.ro, pe

15 noiembrie este data la care încep înscrierile pentru Eurovision 2009.
Astfel, timp de o lună, toţi cer care doresc să îşi înscrie piesele sunt invitaţi să trimită CD-urile la Televiziunea Română (Calea Dorobanţilor 191, Bucureşti) cu menţiunea pe plic „Pentru selecţia naţională Eurovision 2009”.
Pe 15 decembrie se va încheia etapa înscrierilor, iar de pe 22 până pe 24 decembrie 2008, juriul va alege 24 de piese din totalul celor primite.
15 noiembrie este data la care încep înscrierile pentru Eurovision 2009.
Acestea vor fi făcute publice pe site-ul TVR, pe 24 decembrie.
Spre sfârşitul primei luni a anului viitor, la 27 ianuarie, va avea loc prima semifinală, iar pe 29 cea de-a doua.
31 ianuarie este data la care va avea loc finala naţională, în care se vor disputa cele 12 piese rămase în concurs.
Mai apoi, urmează, bineînţeles, deja obişnuitele neînţelegeri între participanţi, acuzaţii de plagiat şi contestaţii.

Autor:
Andreea Georgescu