Cele mai „longevive” vedete autohtone

De Flavia Jurca, pe

Sunt pe prima pagină a revistelor mondene şi mereu au câte un eveniment de promovat; fac parte din peisajul nostru cotidian, dar ştii de fapt de când?
Fie că urmăreşti sau nu rubricile de mondenităţi, cu siguranţă ai observat unele prezenţe constante în preocupările presei de profil.  Cu siguranţă au ceva special dacă s-au menţinut atâta vreme în atenţia unui asemenea public capricios!

Monica Anghel a debutat în muzică la vârsta de 15 ani, a câştigat apoi Locul I la Festivalul de la Mamaia la secţiunea Intrepretare, iar mai apoi Trofeul Cerbul de Aur în 1996. De atunci, cariera ei a cunoscut o expansiune constantă, iar azi Monica se ocupă de muzică, televiziune şi radio.

Loredana a câştigat Festivalul de la Mamaia pe vremea când încă nu avea 18 ani. Datorită colaborării constante cu cei mai bine cotaţi compozitori români, cariera ei muzicală a fost neîntreruptă şi de succes.

În timp, Loredana a devenit un reper monden prin stilul vestimentar excentric şi soundul avangardist pe care l-a deprins, se pare, în turneul ei prin toată America. În prezent, ea este şi autoare de cărţi „pe val”, lucrarea ei intitulată „Sexting” fiind o lectură interesantă şi provocatoare. Andreea Esca a debutat în 1992 la SOTI, iar din 1994 este o prezenţă nelipsită în casele românilor, prin intermediul ştirilor Pro Tv. Între timp, Andreea Esca a devenit o instituţie media în sine şi un motiv serios pentru care la Facultăţile de Jurnalism şi Media e concurenţă. În 1997, a avut o expoziţie de pictură, iar de atunci a deschis şi un concept store şi este şi director de revistă.

Teo Trandafir şi-a început cariera la radio, apoi la „Bună dimineaţa, România!” pe Tele7abc (1994), împreună cu Mircea Badea. Multă vreme a realizat emisiuni TV care s-au bucurat de succese după succese, iar acum a intrat în politică. Deşi se pare că nu va rezista prea mult, nu a dispărut pe fundalul vieţii politice pestriţe de la noi.

Mihaela Rădulescu s-a consacrat ca realizatoare a emisiunii „Duminica în familie”, la Antena 1, iar de atunci viaţa şi cariera ei au cunoscut evoluţii care mai de care mai surprinzătoare. Acum, nu poţi spune viaţă mondenă în România fără să nu te gândeşti la Mihaela.

Andreea Raicu s-a făcut cunoscută la TV datorită emisiunii ProFashion, pe care o realiza împreună cu Florina Fernandes, deşi succesul a venit odată cu titlul de câştigătoare a concursului Elite Model Look. Între timp, Andreea a trecut la formate de emisiuni mai de substanţă, optând pentru cariera de realizatoare TV în defavoarea celei de model.

Dana Rogoz a fost mai întâi membră în corul Minisong (de la doar 3 ani), iar mai apoi a fost Abramburica în serialul pentru copii „Abracadabra” de la ProTV. Nici după ce a pozat pentru o revistă destinată bărbaţilor nu a scăpat de apelativul „Abramburica” multă vreme. Între timp a demonstrat că ia actoria în serios, fiind distribuită în seriale TV româneşti. Sigur, lista nu este completă şi eşti liberă să o îmbogăţeşti spunându-ne ce vedete au fost prezente în atenţia ta din primii ani de televiziune liberă încoace?

Foto: arhiva Ringier