Eliza Iliescu, fata celei mai bătrâne mame din România, admisă la unul dintre cele mai slabe licee

De Oana Savin, pe Ultimul update Luni, 09 ianuarie 2023, 14:40
Eliza Iliescu, fata celei mai bătrâne mame din România, Adriana Iliescu, a obținut note mcici la Evaluarea Națională, iar computerul a repartizat-o la unul dintre cele mai slabe licee din Capitală.

Din luna septembrie, când va începe un nou an școlar, Eliza va urma cursurile liceului „Dimitrie Paciurea”, unitate de învățământ ce se află în topul celor mai slabe licee din București, notează Kanal D.

Adolescenta, care a avut o medie foarte mică, a optat pentru profilul Uman, clasa de Filologie.

Ultima medie de intrare în liceu în acest an a fost 4.40.

Citește și: S-a aflat! Ce notă a luat la Bacalaureat Alexia Eram, fiica Andreei Esca

Elevii liceului „Dimitrie Paciurea” nu s-au descurcat nici ei prea bine la examenul de Bacalaureat din acest an.

Media unității de învățământ nu a reușit să treacă nici măcar de 5, fiind 4.97.

Doar jumătate din elevii care au absolvit clasa a XII-a au reușit să promoveze acest examen.

Inițial, Eliza a avut media 6.52 la Evaluarea Națională, în urma notei slabe pe care a obținut-o la matematică.

La limba română, ea a obținut nota 8.50, iar la matematică 4.55. Deoarece își dorea să intre la un liceu mai bun, fata a depus contestație, iar nota sa finală a fost micșorată considerabil, ajungând la 6.15.

Citește și: Ce notă a luat Mario Fresh la examenul de Bacalaureat

Eliza Maria Bogdana s-a născut pe 16 ianuarie 2005 la Maternitatea Giulești din Capitală. Mama ei, Adriana Iliescu, s-a născut pe 31 mai 1938 și este cea mai bătrână mamă din România. Până pe 29 decembrie 2006, ea era considerată a fi cea mai vârstnică femeie din lume care a devenit mamă la vârsta de 66 ani și 320 zile.

Sursă foto: Facebook