Grădinițele și afterschool-urile rămân închise. Anunțul ministrului Educaţiei

De Unica.ro, pe

Monica Anisie, ministrul Educaţiei, a anunțat duminică, 14 iunie, că deocamdată nu se pot deschide creşele, gradiniţele şi afterschool-urile.

Deși Hotărârea de Guvern publicată vineri în Monitorul Oficial prevede că deschiderea creșelor, grădinițelor și after school-urilor este permisă din 15 iunie, atât la stat cât și la privat, Monica Anisie a declarat că aceste unități de învățământ preșcolar nu pot fi deschide decât atunci când vor fi finalizate normele de aplicare cu privire la măsurile de protecție împotriva coronavirusului.

Citește gratuit ediția de iunie a revistei Unica. O găsești AICI

„Mâine (n.r. 15 iunie) nu se vor redeschide, ci în momentul în care există norme, există cerere și există decizie la nivelul autorității publice locale. Normele trebuie să fie prezentate de către Ministerul Educației sau de Ministerul Muncii. Îi sfătuiesc pe părinți să aștepte norme din partea Ministerului Sănătății”, a declarat Monica Anisie, potrivit digi24.ro.

sursa foto – 123rf.com