Elevii nu vor mai da teze în anul școlar 2020-2021

De Unica.ro, pe

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, spune că elevii nu vor da teze în anul școlar 2020-2021. Potrivit lui Cîmpeanu, la sfârșitul celui de-al doilea semestru, mediile la toate disciplinele se vor calcula prin rotunjirea mediei aritmecie a notelor de la cel mai aporpiat întreg.

Citeşte şi: Un an de la închiderea școlilor din cauza pandemiei de COVID-19. Elevii fără acces la internet au pierdut 24 de săptămâni de școală

„Pentru anul școlar 2020-2021 sunt suspendate tezele (lucrările scrise semestriale), conform OM 5977/2020. În consecință, la finalul semestrului al doilea, mediile pentru toate disciplinele se obțin prin rotunjirea mediei aritmetice a notelor la cel mai apropiat întreg”, a precizat Sorin Cîmpeanu, citat de Mediafax.

Citește gratuit ediția de martie a revistei Unica. O găsești AICI

În momentul de față, În România, pentru aproximativ un milion de elevi, întreaga activitate didactică se desfășoară în mediul online, iar sistemul românesc de învățământ nu dispune de platforme de examinare și evaluare dedicate și securizate.

Foto – 123rf.com