Când va începe noul an școlar. Anunțul ministrului Educației

De Unica.ro, pe

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a vorbit la Digi24 despre momentul începerii anului școlar 2021 – 2022. Potrivit acestuia, elevii vor începe noul an școlar în a doua zi a lunii septembrie, iar semstrul al II-lea va debuta după vacanța de Crăciun care urmează să fie comasată și cu vacanța de Anul Nou.

Citeşte şi: Pericolele din online la care sunt expuși elevii

„Sunt optimist, până azi am lucrat la structura anului școlar 2021-2022. Îl văd cu început de școală în septembrie, probabil că în a doua zi de luni a lunii septembrie, cu derulare cu prezență fizică, un prim semestru care se încheie înainte de vacanța de Crăciun. N-am înțeles care e sensul să faci ore până de Crăciun, să intri în vacanța de Crăciun și Anul nou, să te întorci la școală și să încerci să-ți aduci aminte ce ai învățat înainte de Crăciun, să iei note și apoi să intri în altă vacanță. Ne gândim la o structură care să se încheie înainte de Crăciun. S-a predat, s-a evaluat, elevii pleacă liniștiți în vacanță, profesorii pot pleca de asemenea în vacanță, o vacanță care să fie mai lungă cu o săptămână, după care începe semestrul 2”, a explicat Cîmpeanu.

Citește gratuit ediția de februarie a revistei Unica. O găsești AICI

Foto –