Ziua Somnului 2021: Sfaturi pentru un somn sănătos pentru copilul tău

De Unica.ro, pe Ultimul update Vineri, 05 noiembrie 2021, 15:07
Ziua Mondială a Somnului este sărbătorită la nivel internațional în data de 19 martie, sub sloganul „Somn odihnitor, viitor sănătos”.

Cu acest prilej, Societatea Română de Pneumologie, Secțiunea de Somnologie și Ventilație Non-Invazivă, Asociația pentru Tulburări de Somn la Copii și Adolescenți, Asociația Medicală de Prevenție prin Stil de Viață Sănătos, Universitatea de Medicină și Farmacie „Carol Davilla” din București și Societatea Studenților în Medicină din București subliniază rolul somnului pentru un viitor sănătos.

Până la 45% din populația lumii are probleme cu somnul, după cum arată un comunicat de presă, cele mai frecvente tulburări de somn fiind insomnia și apneea obstructivă.

Sfaturi pentru un somn odhinitor la adulți

Dacă îți dorești un somn cât mai odihnitor, iară care sunt recomandările specialiștilor:

• Fixați ora de culcare și ora de trezire.
  • Dacă aveți obiceiul de a face sieste, nu depășiți 45 de minute de somn în timpul zilei.
  • Evitați ingestia excesivă de alcool cu 4 ore înainte de culcare și nu fumați.
  • Evitați cofeina cu 6 ore înainte de culcare. Aceasta include cafeaua, ceaiul și băuturi acidulate, precum și ciocolata.
  • Evitați alimentele grele, condimentate sau cu zahăr cu 4 ore înainte de culcare. O gustare ușoară înainte de culcare este acceptabilă.
  • Faceți exerciții fizice în mod regulat, dar nu chiar înainte de culcare.
  • Folosiți lenjerie de pat confortabilă.
  • Găsiți o setare confortabilă a temperaturii (21 de grade) pentru somn și mențineți camera bine ventilată.
  • Blocați toate zgomotele care distrag atenția și eliminați cât mai multă lumină posibilă.
  • Rezervați patul pentru somn și sex. Nu folosiți patul ca birou, sală de muncă sau cameră de recreere.

Vezi și cum să dormi 8 ore în 4 ore și să te odihnești bine!

Sfaturi pentru un somn bun pentru copii

Iar dacă ai copii, experții au mai multe sfaturi și pentru a-i ajuta pe cei mici să doarmă bine:

• Duceți copilul la culcare la aceeași oră în fiecare seară, de preferință înainte de ora 21:00.
  • Programul de somn trebuie să fie adecvat vârstei.
  • Stabiliți o rutină consistentă de culcare.
  • Faceți dormitorul copilului dvs. să fie mai bun – rece, întunecat și liniștit.
  • Încurajați-vă copilul să adoarmă independent.
  • Evitați lumina puternică la culcare și în timpul nopții și creșteți expunerea la lumină dimineața.
  • Evitați mesele grele și exercițiile puternice aproape de culcare.
  • Păstrați toate elementele electronice, inclusiv televizoarele, calculatoarele și telefoanele mobile în afara dormitorului și limitați utilizarea electronicelor înainte de culcare.
  • Evitați cofeina, inclusiv băuturi acidulate, cafea și ceaiuri.
  • Țineți un program zilnic regulat, respectând orele meselor.

Foto: 123rf.com