Rățușca de cauciuc folosită de copii la baie ascunde milioane de bacterii

De Oana Savin, pe Ultimul update Vineri, 30 martie 2018, 11:52
Inocenta rățușcă de cauciuc folosită de copii atunci când fac baie, ascunde până la nouă milioane de bacterii, au descoperit cercetătorii elvețieni.

Studiul realizat de Institutul Federal Elvețian de Știință și Tehnologie Acvatică în colaborare cu Universitatea din Ilinois, arată că microbii înoată în interiorul jucărioarei galbene. Mai mult apa care iese din rățușcă conține bacterii cu potențial patologic.

Potrivit oamenilor de știință, patru din cinci jucărioare analizate conțin patogeni periculoși.

Citește și: Nutriția, calea spre un sistem imunitar crescut

„Unul dintre motivele apariției bacteriilor este materialul care eliberează carbon ce servește ca mâncare pentru acești microbi”, a explicat autoarea studiului, Lisa Neu citată de The Guardian.

Ea a explicat că până și săpunul sau transpirația pot conduce la dezvoltarea unui mediu propice pentru bacterii.

Citește și: 10 afecțiuni ce pot fi tratate cu apă cu lămâie

Pentru a încetini dezvoltarea bacteriilor, specialiștii încurajează părinții să aleagă pentru băița copiilor jucării din plastic. În cazul în care cei mici nu vor să renunțe la rățușcă, aceasta trebuie spălată și uscată după fiecare folosire.