Oamenii care dorm mai mult de opt ore pe noapte mor tineri

De Oana Savin, pe
Oamenii care dorm mai mult de op ore pe noapte ar putea muri de tineri, dezvăluie un studiu realizat oamenii de știință de la Universitatea Keele.

Cei care își fac mereu timp pentru a se întinde puțin ar putea ajunge să sufere de tulburări serioase care le întrerup respirația.

Cercetătorii au analizat calitatea somnului a trei milioane de oameni din 1970 până în 2017.

Potrivit oamenilor de știință de la universitățile Manchester și East Anglia au descoperit că cei care dorm mai mult de opt ore cresc riscul unei boli cardiace cu 44%.

Citește și: Ce se întâmplă dacă iei contraceptive fără a consulta un medic

Studiul nostru are un impact important asupra sănătății publice și arată că somnul în exces este un marker al riscului cardiovascular elevat”, a declarat cercetătorul șef, doctorul Chun Shing Kwok, pentru Mirror.

Dacă sunt descoperite modele de somn în exces, cu durate mai lungi de opt ore, medicii ar trebui să ia în considerare un screening pentru factori de risc cardiovascular și apnee în somn”, a mai spus el.

Citește și: Persoanele care consumă alcool cu moderație, mai puțin afectate de demență decât abstinenții

Însă oamenii de știință nu au descoperit nicio diferență între persoanele care dorm între 7 și 8 ore și cei care dorm mai puțin de șapte ore.

Studiul a fost publicat în Journal of the American Heart Assosciation.

Sursă foto: 123rf.com