Cele mai frumoase rochii la Costume Institute Met Ball

De Erika Chivu, pe

Balul Costume Institute care a avut loc recent la New York a fost un nou prilej pentru vedete de a-şi etala siluetele perfecte, coafurile atent studiate şi, bineînţeles, rochiile de designer.
După ţesăturile scumpe şi pietrele preţioase cu care s-au împodobit vedetele de la Hollywood ai zice că nici nu există criză economică. Cea mai puternică impresie pe care au lăsat-o invitatele a fost aceea de lux şi glamour.

Toţi designerii au fost prezenţi, prin creaţiile lor, pe covorul roşu. Daca Diane Kruger a ales o creaţie Calvin Klein, Kate Bosworth a purtat o rochie Valentino, Emma Watson a mers pe mâna celor de la  Burberry la fel ca şi Claire Danes, în timp ce Marion Cotillard a ales Christian Dior iar Carey Mulligan a purtat Miu Miu.

Katy Perry a renunţat la rochia de designer, purtând în schimb un outift împodobit cu beculeţe pe care l-a cumparat din Franţa.

Costume Institute găzduieşte o colecţie de peste 35.000 de costume şi accesorii ce acopera cinci continente şi la fel de multe secole. În fiecare an, deschiderea expoziţiei de primăvară, prilejuieşte un bal care reuneşte cele mai importante figuri din moda şi show biz.

Foto: Northfoto, Hepta