Din culisele Miss Univers 2009 cu Miss România (video)

De Unica.ro, pe

Reprezentanta României la Miss Univers din Bahamas, Bianca Elena Constantin, oferă detalii din culisele uneia dintre cele mai prestigioase competiţii de frumuseţe.

Nemţeanca Bianca, trimisă în Bahamas, la Nassau, să ne reprezinte ţara în competiţia patronată de Donald Trump, povesteşte ce înseamnă să intri în circuitul mondial al frumuseţii.

În mod paradoxal, calităţile fizice sunt ultimele care fac diferenţa.

A trebuit să se remarce dintre 83 de concurente care sfidează perfecţiunea trupului, punând la bătaie rezistenţa fizică, stabilitatea psihică, echilibrul emoţional.

Tânăra de 20 de ani, studentă la Drept, la Universitatea „Româno-Americană”, n-a reuşit să se claseze în primele 15, topul în care „contezi”, dar s-a întors din insula paradisiacă încărcată de amintiri plăcute, care mai diminuează din gustul amar al eşecului.

„Normal că am fost dezamăgită că n-am câştigat! La un concurs mergi ca să câştigi, dar să ştiţi că toată experienţa trăită acolo, oamenii pe care i-am întâlnit şi lecţiile pe care le-am învăţat înving orice dezamăgire. Cel mai rău mi-a părut că nu am auzit România în topul celor 15 finaliste. Acesta era obiectivul pe care ni l-am propus după 11 ani de absenţă la acest concurs”, povesteşte Bianca.

Imediat cum a pus piciorul pe pământ american, Bianca s-a transformat în „Miss Romania”, nume pe care l-a purtat timp de trei săptămâni, cât a durat cantonamentul frumuseţii.

„Acolo nu ne ştia nimeni după numele de botez, ci numai după numele ţării.”

Află mai multe despre acest subiect pe evz.ro!