Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/pasalau1.dev.unica.ro/site/wp-content/plugins/strawberry-schema/includes/functions.php on line 76

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/pasalau1.dev.unica.ro/site/wp-content/plugins/strawberry-schema/includes/functions.php on line 77

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/pasalau1.dev.unica.ro/site/wp-content/plugins/strawberry-schema/includes/functions.php on line 82

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/pasalau1.dev.unica.ro/site/wp-content/plugins/strawberry-schema/includes/functions.php on line 83

Bizarul comportament al barbatilor

De Georgiana Constantin, pe

Iubitii nostri sunt de multe ori ca niste copii: adorabili, de neinteles si greu de educat. Dar in timp ce copii au o scuza pentru comportamentul lor ciudat, caci sunt mici si nescoliti, barbatii nu prea au justificari.
 Chiar si cel mai atent si mai sensibil poate face lucruri surprinzatoare, ca nu gasesti nici un raspuns pentru faptele lui.

De ce tipa cand cheltui mai mult pe cosmetice si tratamente, dar nu-l deranjeaza sa dea muuulti bani pe aparatura inutila?

In calculatorul mental al partenerului tau, banii nu sunt toti egali. Adica orice cumparaturi pe care le socoteste insuficient de interesante sau prea extravagante reprezinta o rata nefavorabila cheltuieli-beneficii. De ce sa mergi atat de des la salon, cand oricum ti se strica coafura imediat ce pui capul pe perna? De ce sa dai atatia bani pe creme de zi, de noapte, de ochi, ca oricum nu ai nevoie de ele? Dar aparatura electronica este o recompensa, pentru ca sarmanul de el sufera la serviciu in fiecare zi. Si apoi, mai e vorba si de natura competitiva a barbatului: cum s-ar mai putea privi el in oglinda de la baie, in timp ce se barbiereste, daca ar fi singurul din cercul sau de prieteni fara ultimul model de DVD?

De ce nu te intreaba daca ti-a placut sau daca a fost ceva care nu ti-a placut, dupa ce faceti dragoste?

Convingerea barbatilor in ceea ce priveste talentele lor din dormitor este la fel de neclintita ca muntii Carpati. Un barbat care cere o parere despre abilitatile lui sexuale este ca Michelangelo cerand un sfat legat de arta picturii de la unul care isi vopseste gardul in fata casei. Dar daca nu te intreaba niciodata, nu inseamna ca nu il preocupa satisfactia ta, ci doar ca el nu isi poate imagina ca ar putea sa nu te satisfaca.

De ce el da atat de putina importanta felului in care se imbraca?

Barbatii nu sunt atat de stresati in privinta modului in care se imbraca. Motivul e partial unul de mentalitate: o femeie care iese din casa nepotrivit imbracata, poate genera multe barfe in jur, dar un barbat care viziteaza un muzeu in blugi si tricou, este doar comfortabil in propria piele.

De ce isi suge burta de fiecare data cand trece pe langa el o femeie frumoasa?

Pentru ca e mai usor decat sa faca cele o suta de abdomene zilnic, de care ar avea nevoie ca sa faca sa dispara toate berile care au transformat acel stomac, odata atragator, intr-o pernuta pufoasa de grasime. Spre deosebire de femei, care nu-si pot ascunde atributele fizice, barbatii se simt in siguranta cu bicepsii lor de categoria musca ascunsi in camasa si picioarele ca fusele, bagate in pantaloni. Sigur ca ar putea sa bea mai putina bere si sa faca mai multa miscare, dar sa-si suga burta e mult mai simplu si eficient.

De ce nu-si aminteste nimic in legatura cu relatia voastra, dar ii e foarte usor sa retina cine a dat golul numarul doi la antepenultimul meci Steaua-Dinamo?   Un motiv ar fi ca este foarte pasionat de fotbal (ca multi altii!).

Un prim pas ar fi sa pui o poza cu voi doi langa ziarul preferat, poate asa isi va aminti ziua in care v-ati cunoscut J. Spectacolul unui barbat care in timp ce vine de la job realizeaza ca: „Doamne, azi e ziua ei!” este demn de inregistrat. Si, surpriza, te vei trezi cu un minunat buchet de flori si un cadou dragut. Tocmai cand te adusese la exasperare cu sosetele lasate langa pat si pantalonii agatati in cuier, reuseste sa faca ceva care te imblanzeste si te ajuta sa nu uiti pentru ce il iubesti.