Expoziţii de fotografie de ziua metroului bucureştean

De Nicoleta Galeteanu, pe

Pentru că timp de 31 de ani te-ai plimbat cu metroul în Bucureşti, astăzi, 19 noiembrie, oraşul din subteran îţi propune o călătorie inedită de ziua metroului bucureştean.
Începând cu orele 18:00, în staţiile Piaţa Unirii 1, Piaţa Unirii 2, Universitate, Piaţa Victoriei şi în Pasajul Universităţi eşti invitată la expoziţia de fotografie  „Oraşul sub oraş”, realizată de Asociaţia „Bucureştiul meu drag” dar şi de tine.

Aşadar, dacă vrei să aduci un mic omagiu metroului, poţi aduce şi tu o fotografie artistică în care ai surprins Bucureştiul. Fotografia adusă trebuie să aibă formatul de 30×40 centimetri.

„Oraşul sub oraş” completează seria expoziţiilor organizate la metrou, cele mai recente fiind „Livada de fotografii”, „Cele două lacuri” şi „Iconostase din biserici ortodoxe bucureştene”.

Prima linie de metrou a fost inaugurată pe 16 noiembrie 1979, între Timpuri Noi şi Semănătoarea.

Foto:Agerpres