Un hairstylist român va realiza coafurile artiștilor de la Eurovision

De Dana-Ruxandra Panghe, pe Ultimul update Miercuri, 30 martie 2022, 14:05

Hairstylistul român Sergiu Popa a fost ales câștigător al competiției “Show Us Your Style: Then and Now!”, și va fi parte din echipa de specialiști care va realiza coafurile concurenților din semifinalele și finala Eurovision, în luna mai, de la Torino.

De ce nu mai apare Antonia așa des la TV.

Sergiu Popa s-a numărat printre sutele de hairstyliști care au concurat în competiția internațională organizată de Moroccanoil, partenerul oficial al Eurovision, și a impresionat juriul cu două creații inspirate de moda anilor ’80, coafuri care au demonstrat abilitatea sa de a crea lookuri iconice, adaptate priopriei sale viziuni creative.

Creațiile sale au fost prezentate într-o înregistrare video care a trebuit să țină cont de urmtoarele criterii:

• Să reinterpreteze lookul iconic al unui concurent Eurovision din ultimele decenii, într-o manieră proprie, modernă
  • Să captureze esența stilistică a uneia din cele trei epoci influente ale Eurovision: anii ’60, ’70 sau ’80.
  • Să realizeze lookul doar cu ajutorul produselor Moroccanoil
  • Să explice inspirația și să motiveze de ce consideră că ar trebuie ales câștigător

Vedete care vor împlini 60 de ani în 2022.

În urma aplicației, stilistul din Cluj-Napoca a fost desemnat unul din cei șase câștigători (3 din Europa, 2 din SUA și unul din Canada), și va fi parte a echipei internaționale care va lucra în culisele Eurovision 2022, la Torino, Italia, în luna mai. Sergiu Popa va putea realiza ori finisa coafurile concurenților Eurovision și ale delegațiilor țărilor concurente, va beneficia de expunere meditică internațională și acces la evenimentele VIP.

Un hairstylist român va realiza coafurile artiștilor de la Eurovision
Hairstyle realizat de Sergiu Popa

Sunt onorat și recunoscător să fiu parte a acestui eveniment extraordinar. Într-o perioadă marcată de atâtea evenimente negative, vestea primită a venit ca o briză de aer proaspăt. Abia aștept să intru în atmosfera electrizantă din culisele Eurovision, să simt acea energie extraordinară și să interacționez cu specialiști de top și cu artiști din întreaga lume”, declară Sergiu Popa.

Sergiu Popa are 28 de ani și este hairstylist la salonul Vestige Centre Ville din Cluj-Napoca.