Un copil de nouă ani din Belgia a absolvit prima facultate

De Unica.ro, pe

Un copil de nouă ani din Belgia este pe cale să își ia diploma de licență de la Universitatea Tehnologică din Eindhoven, la un curs solicitant chiar și pentru studenții mai în vârstă.

Copilul supradotat se numește Laurent Simons și plănuiește să înceapă doctoratul în inginerie electrică, dar și să studieze medicina, potrivit tatălui său. Profesorii lui îl laudă în mod continuu pentru inteligența lui și puterea de a absorbi noi informații, după cum subliniază Digi 24.

Abilitățile deosebite ale lui Laurent au fost descoperite prima oară de bunici. Mai apoi, părinții lui – care sunt amândoi doctori – au observat și ei că micuțul învăța informații noi cu o ușurință cum nu s-a mai văzut.

Dacă la vârsta de nouă ani, majoritatea copiilor nu au un scop clar în privința carierei, Laurent știe deja ce vrea să facă: își dorește să creeze organe artificiale. Dar până să ajungă acolo, trebuie să treacă de etapa licenței.

Foto – CNN