O tânără s-a întors la facultate a doua zi după absolvire, cu o armă semi-automată

De Oana Savin, pe
O tânără din Statele Unite ale Americii s-a întors la facultatecu o armă semi-automată la o zi după absolvire, stânind astfel o dezbatere aprinsă privind controlul armelor în SUA.

Kaitlin Bennett, în vârstă de 22 ani, a absolvit cursurile Universității de Stat Kent din Ohio, obținând o diplomă în Biologie. A doua zi, ea s-a întors în campus cu o pușcă semi-automată AR-10 pe umăr și o beretă pe umăr pr care scria „Vino și ia-o”.

În urma acțiunii sale, Bennet a declarat prin intermediul unei postări pe Facebook că protesta împotriva unei reguli de-a facultății care le interzice studenților, profesorilor și altor angajați să aibă la ei „arme letale” în timp ce se află în campusul studențesc. Vizitatorilor, însă, le este permisă posesia de arme în curtea instituției de învățământ, însă nu în clădiri.

„Ca femeie, refuz să fiu o victimă, iar al doilea amendament îmi garantează că nu voi fi”, a scris tânăra.

Mesajul lui Kaitlin a împărțit în două internetul, unii utilizatori au criticat-o, în timp ce alții au susținut-o în protestul ei.

Citește și: Protest inedit! Băieții au venit în fuste la școală

Citește și: Melania Trump, blocată în reședința din Hamburg din cauza protestelor violente

Sursă foto: Twitter