Gala Premiilor Emmy 2022. Lista câștigătorilor

De Unica.ro, pe Ultimul update Marți, 13 septembrie 2022, 09:22

Gala Premiilor Emmy 2022 a avut loc la Microsoft Theatre din Los Angeles pe 12 septembrie. „Succession”, produs de HBO, a fost desemnat cel mai bun serial dramă, în timp ce „Ted Lasso”, de la Apple TV+, a fost ales cel mai bun serial de comedie.

Gala Premiilor Emmy 2022 și-a desemnat câștigătorii luni, 12 septembrie, la Microsoft Theatre din Los Angeles. Evenimentul a fost transmis de NBC, precum și de alte platforme de streaming. Gazda celei de-a 74-a ediție a galei fost Kenan Thompson.

Serialele „Succession”, „Ted Lasso” și „The White Lotus” au câștigat principalele premii Emmy. Zendaya, care a câștigat premiul pentru „Cea mai bună actriţă în rol principal într-un serial-dramă” a devenit cea mai tânără actriță cu două Premii Emmy la categoria actriță în rol principal în serial dramă.

Citește și: Ce se va întâmpla cu câinii reginei Elisabeta a II-a a Marii Britanii

Ce relație au Andreea Bălan și George Burcea, la doi ani și jumătate de la despărțire

Simona Halep, surprinsă la o clinică de fertilizare in vitro la scurt timp după divorț

Kate Middleton a povestit cum a reacționat fiul ei cel mic, Prințul Louis, când a aflat de moartea Reginei

Gala Premiilor Emmy 2022. Lista câștigătorilor

Serial – dramă: Succession;

Serial – comedie: Ted Lasso -câștigător;

Miniserie: The White Lotus;

Actor în rol principal într-un serial-dramă: Lee Jung-jae, „Squid Game”;

Actriţă în rol principal într-un serial-dramă: Zendaya, „Euphoria”;

Actor în rol secundar într-un serial-dramă: Matthew Macfadyen, „Succession”;

Actriţă în rol secundar într-un serial-dramă: Julia Garner, „Ozark”;

Actor în rol principal într-un serial-comedie: Jason Sudeikis, „Ted Lasso”;

„Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls” – cea mai bună emisiune-concurs

Printre câștigătorii de la gala premiilor Emmy 2022 se mai numără Sheryl Lee Ralph, actrița care a devenit al doilea actor de culoare care câștigă pentru a doua oară Premiul Emmy la categoria rol secundar dintr-un serial de comedie.

Actriţă în rol principal într-un serial-comedie: Jean Smart, „Hacks”;

Actor în rol secundar într-un serial-comedie: Brett Goldstein, „Ted Lasso”;

Actriţă în rol secundar într-un serial-comedie: Sheryl Lee Ralph, „Abbott Elementary”;

Actor în rol principal într-o miniserie sau într-un film de televiziune: Michael Keaton, „Dopesick”;

Actriţă în rol principal într-o miniserie sau într-un film de televiziune: Amanda Seyfried, „The Dropout”;

Reality/competition series: Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls (Amazon Prime Video);

Variety talk series: Last Week Tonight With John Oliver;

Variety Sketch Series: „Saturday Night Live” (NBC).

Sursă foto: Profimedia