Franța acordă diplome iubitorilor de vin

De Oana Savin, pe
Studenții francezi sunt cunoscuți pentru faptul că beau în mod excesiv, însă la o univsersitate din Franța această calitate este una care poate aduce o calificare serioasă.

Prima diplomă în studii despre vin din Franța a fost lansată în Strasbourg și este primită după urmarea unui curs de un an cu seminarii despre testare și pedologie. De asemenea există cursuri precum știința solului și neuroștiința din spatele vinului bun.

Citește și: 4 mituri despre alcool pe care și tu sigur le crezi. Care e adevărul, de fapt?

Potrivit profesorului de geografie Dominique Schwartz, cursul urmărește să crească înțelegerea caracteristicilor vinului.

De asemenea, studenții vor învăța să facă diferența între vinurile care „au abilitatea de a te face să salivezi” și cele care nu o pot face.

Citește și: 13 vedete care au fost dependente de alcool

Cei care doresc să urmeze acest curs vor trebui să platescă 4.950 euro, un preț mare în comparație cu celelalte crusuri urmate în universitățile din Franța, care sunt gratuite.