Paranormal! Fringe de România: Top locuri bântuite de fantome în Bucureşti

De Diana Zagrean, pe

Bucureştiul este un oraş vechi şi plin de istorie. Legendele şi poveştile cu fantome nu aveau cum să lipsească De la vechi clădiri bântuite, la case cu energii suspecte şi fenomene paranormale, Bucureştiul are de toate. Ai curaj să le vizitezi?

Hotel Cişmigiu

Legendele spun că celebra clădire din centrul Capitalei a fost scena unei tragedii în anii ’90, când o tânără studentă la actorie din Republica Moldova a căzut sau a fost aruncată în casa liftului.
Timp de 3 ore, biata femeie a strigat după ajutor, dar majoritatea studenţilor erau plecaţi în vacanţă şi fata a murit din cauza rănilor.
Se spune că fostul cămin studenţesc a rămas bântuit de fantoma tinerei şi există multe relatări de sunete nefireşti, ţipete în noapte care vin de nicăieri şi alte fenomene paranormale în zonă.

Orfelinatul de pe Strada Franceză

Centrul Vechi a renăscut în ultimii ani şi toată lumea care a trecut prin Bucureşti, dar mai ales turiştii ştiu că este un loc plin de viaţă şi centru al distracţiei.
Mai puţin lumea care ştie istoria clădirii de la numărul 19, de pe strada Franceză din Centrul Vechi al Bucureştiului.
Se spune că aici a fost un orfelinat condus de un om foarte crud, care chinuia copiii şi îi înfometa şi înseta.
Legenda spune că numărul copiiilor morţi din cauza tratamentului inuman din orfelinat se ridică la peste 200. Fantomele lor ar bântui acum locul în serile mai liniştite, cu lună plină.
Mulţi oameni povestesc că au auzit copii cerând apă, plânsete şi strigăte în jurul clădirii de pe strada Franceză.
Citeşte şi Paranormal! Fringe de România: Porţi spre altă lume în munţi

Citeşte continuarea pe pagina următoare: 1 2