Evenimentele perioadei 26 iunie – 2 iulie 2017 în București

De Monica Cismaru, pe Ultimul update Luni, 26 iunie 2017, 16:17
Iată care sunt câteva dintre evenimentele de neratat în Capitală, din perioada 26 iunie – 2 iulie 2017.

Luni, 26 iunie

• „All Inclusive“ se joacă la Palatul Național al copiilor de la ora 20:00. Regia: Vlad Zamfirescu / Distribuție: Medeea Marinescu, Marius Manole, Mirela Oprișor, Vlad Zamfirescu, Diana Roman.
  • Filmul din mansardă la Lente & Cafea, de la ora 20:30. Programare la telefon 021 210 96 96. Intrarea este liberă.
  • Concert Mare Nostrum II – Paolo Fresu, Richard Galliano, Jan Lundgren, de la ora 20:00, la Sala Radio.

Marți, 27 iunie

• „30+“, de e Laura Shaine Cunningham, se joacă de la ora 20:00, la Godot Cafe Teatru. Bilete: 40 lei.
  • „Molly Sweeney“ se joacă la Teatrul Unteatru, de la ora 20:00. Distribuție: Mihaela Trofimov, Constantin Cojocaru, Liviu Pintileasa.
  • Dacă-i Marți, sunt 3 Ceasuri Bune de Biciclit – sunteți invitați la 3 ceasuri bune de biciclit prin capitală și / sau prin satele din apropiere. ATENȚIE! Plimbarea are loc dacă sunt minimum 5 participanți. Locul de întâlnire: Parcul Izvor (la rond), începând cu ora 19.15. Ora de plecare: 19.30.

Miercuri, 28 iunie

• Romanian Nights – #live pe terasă cu Joy Band, la Berăria H, de la ora 20:00. Intrarea este liberă
  • Bucharest International Film Festival 2017. Timp de 5 zile, între 28 iunie – 2 iulie, Bucureștiul redevine destinația preferată a pasionaților de film, prin organizarea celei de-a XIII-a ediții a BIFF – Bucharest International Film Festival, cel mai longeviv festival competițional de lung metraje din Capitală.
  • Concert Placebo la Arenele Romane, de la ora 19:00. Placebo aniversează 20 de ani printr-un concert la București.În ziua concertului, prețul unui bilet va fi de 220 de lei.

Joi, 29 iunie

• Concert Evanescence la Arenele Romane, de la ora 19:00.
  • „Coada“ se joacă la Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu, de la ora 20:00. Distribuție: Nicodim Ungureanu, Cristian Creţu, Tudor Chirilă, Mariana Dănescu, Irina Ungureanu, Ion Grosu, Radu Gheorghe.
  • „La țigănci“ se joacă la Teatrul UnTeatru, de la ora 20:00.

Vineri, 30 iunie

• Shine Festival 2017 are loc între 30 iunie și 1 iulie la Arenele Romane. Canadienii de la Three Days Grace sosesc în premieră în România ca headlineri ai festivalului Shine, ediția a patra, festival ce va avea loc pe 30 iunie și 1 iulie la Arenele Romane din București.
  • „Noi 4“, de Lia Bugnar, se joacă de la ora 22:00, la Godot Cafe Teatru.
  • „Jurnalul lui Robinson Crusoe“ se joacă la Teatrul Odeon, de la ora 19:00. Distribuție: Mihai Smarandache, Marius Damian, Paula Niculiţă, Antoaneta Zaharia, Ionuţ Kivu, Cezar Antal, Dimitrii Bogomaz, Marius Stănescu, Anda Saltelechi, Ruxandra Maniu.

Sâmbătă, 1 iulie

• T-shirt Fest 2017 sâmbătă, de la ora 14:00 și pana duminică, la ora 21:00, la Food Hood. T-shirt Fest este singurul festival din România dedicat exclusiv tricourilor, născut din dorința de a-i aduce împreună pe toți cei care împart pasiunea pentru cel mai popular obiect vestimentar- tricoul.
  • „Soldatul de ciocolată“ se joacă de la ora 19:00, la Teatrul Odeon, Sala Majestic. Regia Andrei Șerban.
  • Concert Nightlosers Unplugged la Green Hours, de la ora 19:30.

Duminică, 2 iulie

• „Oscar și Tanti Roz“, dupa Eric-Emmanuel Schmitt, se joacă de la ora 19:00, la Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu.
  • B-FIT / Festivalul Internațional de Teatru de Stradă se va desfățura anul acesta între 1 – 30 iulie, între orele 19 și 23.00. Accesul este liber, iar evenimentele se vor defășura în: Piata George Enescu, Piata Revolutiei, Parcul Kretulescu, Calea Victoriei, Piateta Odeon, Piata Universitatii, Piata Constitutiei, Parcul Unirii, Bulevardul Unirii, Centrul Istoric.
  • „Teatru sub lună“, singurul festival de teatru independent în aer liber, se află la a-3-a ediție și are loc în perioada 1-16 iulie în Grădina Quantic din parcul Grozăvești. Pe durata a 3 weekend-uri vor fi puse în scenă 4 spectacole de teatru independent, 2 show-uri de improvizație și un spectacol de stand-up family-friendly.

Citește și – 10 cărți captivante de citit vara asta

Citește și – Cele mai înfricoșătoare filme de groază de văzut în 2017