Eurovision 2023. Noutățile din regulamentul de vot anunțate de TVR

De Raluca Vițu, pe

Finala Selecției Naționale a Eurovison 2023 se apropie cu pași repezi.

La sfârșitul acestei săptămâni, pe 11 februarie, va fi desemnată piesa care va reprezenta România în marea finală a concursului muzical ce va fi organizat în Marea Britanie, la Liverpool.

Care este regulamentul de vot pentru Eurovision 2023

Telespectatorii vor putea vota melodia preferată prin ape telefonic, cu tarif normal, dar și online. Votarea se poate face în două moduri: pe durata interpretării pieselor sau la finalul show-ului, când va avea loc o recapitulare a pieselor prezentate.

Citeşte şi: Eda Marcus, adevărul despre scandalul de la Eurovision: „Nu au fost probleme tehnice, așa cum s-a spus. Suntem șase țări în această situație”

Vot prin apel telefonic vs. Vot online

Cei care își doresc să voteze piesa preferată prin intermediul telefonului, pot face asta după ce apelează numărul de telefon afișat pe ecranul televizorului, în dreptul artistului favorit. După apelarea numărului, robotul va transmite mesajul “Votat!”, pentru confirmarea acțiunii, notează organizatorii.

Varianta online de a vota este la fel de la îndemână. Voturile oficiale se vor face pe pagina oficială a Televiziunii Române . Acolo, utilizatorii trebuie să se logheze și să apese pe butonul “votează”, dedicat concurentului favorit.

Citeşte şi: Ce sumă a obținut Kalush Orchestra pentru trofeul Eurovision. Vor cumpăra drone pentru Ucraina

Votul publicului va fi exprimat pe durata interpretării piesei de către fiecare artist, din momentul „START VOT” şi până la momentul „STOP VOT”. Sau în timpul recapitulării interpretărilor de la finalul show-ului tv, se mai arată în regulamentul concursului Eurovision 2023.

Cine sunt finaliștii Selecției Naționale Eurovision 2023

Cei 10 finaliști vor urca pe scenă pentru a-și prezenta piesele în ordinea stabilită printr-o tragere la sorți.

Citeşte și: Ce sumă a obținut Kalush Orchestra pentru trofeul Eurovision. Vor cumpăra drone pentru Ucraina

• Deiona, „Call on me”
  • Andrada Popa, „No time for me”
  • Ocean Drive, „Take you home”
  • Amia, „Puppet”
  • Andrei Duțu, „Statues”
  • Theodor Andrei, „D.G.T. (Off and on)”
  • Steven Roho x Gabriella x Formaţia Albatros ,”Lele”
  • Aledaida, „Bla Bla Bla”
  • Adriana Moraru, „Faralaes”
  • Maryliss, „Hai vino”
  • JaxMan (Erin Dăneţ) „Bad&Cool”
  • Andreea D Folclor Orchestra, „Periniţa mea”

TVR 1, TVR Internațional, platforma TVR+ şi pe conturile din rețelele de socializare ale TVR vor tranmiste în direct finala Selecției Naționale a Eurovision 2023, sâmbătă, 11 februarie 2023, de la ora 21.00.

Competiţia internaţională de la Liverpool, respectiv semifinalele şi marea finală, vor avea loc în zilele de 9, 11 mai și 13 mai 2023.

Foto – Facebook