Elevii rămân fără vacanţă de vară!

De Libertatea.ro, pe

Atât elevii cat si preşcolarii s-ar putea să nu mai beneficieze de mult asteptata vacanţă de vara in schimbul unui proiect de lege aflat pe rol care prevede înfiinţarea Şcolii de vară.

Şcoala de vară nu este obligatorie, însă este mult mai accesibilă pentru majoritatea  părinţilor care, pe timp de vara, nu au mai mult de 2-3 săptamani de concediu şi nu îşi pot supraveghea permanent copiii.

„Programul de şcoală cuprinde atât anul şcolar cât şi şcoala de vară, cu program special, neobligatoriu, organizată în vacanţa de vară. Programul grădiniţelor va cuprinde un program de bază, în timpul anului şcolar, şi un program special, cu plată, în timpul vacanţelor şcolare”, prezintă propunerea legislativa.

Citeşte mai multe pe Libertatea.ro