Târgul Educațional pentru copii: școli, grădinițe și ateliere gratuite de creativitate pentru cei mici

De Unica.ro, pe

Copiii și părinții lor pot descoperi oferte educaționale de școli și grădinițe, precum și ateliere gratuite de creativitate, în cadrul celei de-a doua ediții a Târgului Educațional pentru copii.

În perioada 25-27 martie, cea de-a doua ediție a Târgului Educațional pentru copii se desfășoară la București, sub moto-ul „Învățare cu EXTRA îndrumare, fără necunoscute”.

Timp de trei zile, 13 instituții, reprezentând grădinițe, școli și cluburi de activități, vor fi pregătite să îndrume și să ofere informații despre ofertele educaționale potrivite tuturor copiilor, la parterul centrului comercial Sun Plaza. Evenimentul va fi deschis publicului în intervalul orar 10:00 – 20:00.

Târgul Educațional va fi amenajat în două zone. O primă zona va fi dedicată partenerilor educaționali care vor organiza demonstrații la standuri, iar cea de a doua zonă va fi special amenajată pentru activități mai ample.

Citește și: INTERVIU. Cum arată viața unui părinte al cărui copil suferă de hemofilie: „Viața de familie s-a schimbat total”

Citește și: Când ar trebui să îți duci copilul la logoped – care sunt semnele

Citește și: S-a lansat 119, numărul unic de telefon la nivel național pentru abuzurile împotriva copiilor

Citește și: Sfaturi pentru a te descurca cu un copil încăpățânat

Micii vizitatori, însoțiți de părinți, vor putea să participe la atelierele gratuite de creativitate, activități în limba engleză, pictură pe ipsos, dans, story telling, jocuri psihologice și muzicale organizate de participanții la târg.

De asemenea, cei prezenți vor putea asista la programe artistice și demonstrații de dans și gimnastică (cu participarea triplei campioane mondiale și europene la gimnastică aerobică, Maestru Emerit al Sportului, Bianca Becze), de aikido, dar și la recitaluri muzicale.

Instituțiile participante se pregătesc să vină în ajutorul părinților cu copii de toate vârstele, dornici să învețe și să descopere lucruri noi, în cadrul târgului fiind prezente grădinițe, scoli primare, gimanziale și cluburi cu activități extrașcolare.

Vor fi prezente cu oferte educaționale „Iepurașul Bocănilă”, „Iilo”, „Căsuța Dacilor”, „Just4Kids”, „Prietenii mei”, „Prichindel”, „King George” (Școala Brâncoveanu), Școala Primară „Kids Palace”, Școala gimnazială „International Premium School of Bucharest”, școlile „Metropolitan ARC” și „Spectrum”, Clubul „Logischool” și Palatul Național al Copiilor (cu două standuri).

Programul activităților este următorul:

Foto – 123rf.com