Ceasurile inteligente ar putea depista persoanele bolnave de COVID-19

De Unica.ro, pe Ultimul update Vineri, 24 iulie 2020, 12:07
În căutarea de noi soluții care să limiteze răspândirea virusului SARS-CoV-2, cercetătorii au început să studieze dispozitivele portabile pentru fitness. Aceștia spun că ceasurile inteligente ar putea depista primele simptome de COVID-19

Device-urile ce sunt folosite în mod obișnuit pentru monitorizarea activității fizice ar putea fi cheia depistării persoanelor infectate cu COVID-19 înainte de apariţia simptomelor.

Citește online gratuit numărul de august al revistei Unica

Acestea măsoară schimbarea ritmului cardiac și respirator, precum și alte date ce ar putea semnala prezența infectării cu virusul SARS-CoV-2, se arată într-un studiu al unei echipe de cercetători de la Stanford University School of Medicine.

”Când te îmbolnăveşti, chiar înainte să ştii, corpul tău începe să se schimbe, ritmul cardiac creşte”, a declarat Michael Snyder, coordonatorul studiului.

Cercetătorii americani au analizat datele păstrate pe smartwatch-urile a 31 de utilizatori care au fost testaţi pozitiv pentru noul coronavirus. Pentru majoritatea informațiile memorate pe dispozitiv au indicat o infecţie cu trei zile înainte de apariţia simptomelor, potrivit știrileprotv.

Citește și: Planeta, redusă la tăcere de pandemia de COVID-19

Într-unul din cazuri, ceasul inteligent a indicat primul semn al unei posibile infecţii cu noul coronavirus cu nouă zile înainte de apariția unor simptome evidente.

Dacă aceste dispozitive portabile pentru fitness funcționează așa cum bănuiesc cercetătorii, oamenii ar putea afla că au luat COVID-19 și dacă sunt asimptomatici. Astfel, aceștia s-ar putea autoizola în așteptarea rezultatului testului și răspândirea virusului ar fi mult limitată.

Sursă foto: 123rf.com