Topul destinațiilor de vacanță în 2023. Cum să îți alegi vacanța în funcție de gastronomie, tendințe sau cultură

De Ovidiu Cojocaru, pe

Topul destinațiilor de vacanță în 2023. Concediul ar trebui să fie o experiență de neutat, un moment în care să ne facem cele mai frumoase amintiri alături de familie sau prieteni.

Dacă vrem să facem ceva mai mult în 2023, acel lucru ar trebui să fie o călătorie. Tripadviso a publicat lista anuală a celor mai bune destinații de vacanță pentru anul 2023.

Topul destinațiilor populare de vacanță în 2023

Alături de categorii tradiționale precum cele mai populare destinații și destinații în tendințe, site-ul de recenzii de călătorie a inclus în acest an noi categorii, cum ar fi cele mai bune destinații în natură și cel mai bun loc pentru cultură.

Iubitorii de gastronomie se vor încânta și ei cu cele mai bune destinații culinare ale site-ului, iar cei care urmăresc o zonă cu zăpadă vor fi fericiți să vadă lista Tripadvisor cu cele mai bune locuri pentru schi.

Anul acesta, Dubai a fost desemnată drept cea mai populară destinație, urmată de Bali în Indonezia, capitala Angliei, Londra, Roma în Italia și Paris în Franța.

1. Dubai, EAU
  2. Bali, Indonezia
  3. Londra, Marea Britanie
  4. Roma, Italia
  5. Paris, Franta
  6. Cancun, Mexic
  7. Creta, Grecia
  8. Marrakech, Maroc
  9. Republica Dominicană
  10. Istanbul, Turcia

Vietnamul Hoi An s-a clasat pe locul al doilea, deoarece este un „exemplu bine conservat al importantului port comercial din Asia de Sud-Est”, și a fost urmat de Mauritius și Siem Reap din Cambodgia, care s-au clasat pe locul al treilea, respectiv al patrulea.

Citește și:  4 pași care îți vor asigura o vacanță reușită, indiferent de destinație sau sezon

Top 10 destinații în tendințe pentru 2023

În ceea ce privește destinațiile în tendințe , Cuba a ocupat primul loc pentru „oportunitatile sale fascinante de schimb cultural… și câteva plaje pur și simplu uimitoare”.

Vietnamul s-a clasat pe locul al doilea, deoarece este un „exemplu bine conservat al importantului port comercial din Asia de Sud-Est”, și a fost urmat de Mauritius și Siem Reap din Cambodgia, care s-au clasat pe locul al treilea, respectiv al patrulea.

1. Cuba
  2. Hoi An, Vietnam
  3. Mauritius, Africa
  4. Siem Reap, Cambodgia
  5. Chiang Mai, Thailanda
  6. Grand Cayman, Insulele Cayman
  7. Fes, Maroc
  8. Baku, Azerbaidjan
  9. Kathmandu, Nepal
  10. Cracovia, Polonia

Top 10 cele mai bune destinații naturale pentru 2023

Pe lângă faptul că este unul dintre cele mai populare locuri de vizitat, Mauritius „un paradis tropical cu multe de făcut” – a fost desemnată cea mai bună destinație naturală de către site-ul de călătorii.

Kathmandu din Nepal s-a clasat pe locul al doilea, urmat de Parcul Național Serengeti din Tanzania, orașul de coastă Eqypts Hurghada și Lombok, care se află chiar la est de Bali.

1. Mauritius, Africa
  2. Kathmandu, Nepal
  3. Parcul Național Serengeti, Tanzania
  4. Hurghada, Egipt
  5. Lombok, Nusa Tenggara de Vest
  6. Kauai, Hawaii
  7. Mallorca, Insulele Baleare
  8. Grand Cayman, Insulele Cayman
  9. Corsica, Franța
  10. Koh Tao, Thailanda

Citește și: Top 8 locuri de vizitat în 2023. Destinații de vacanță pe care nu trebuie să le ratezi!

Top 10 locuri pentru cultură în 2023

Fes, din Maroc a primit a doua distincție în cadrul premiilor Tripadvisor, drept cel mai bun loc din lume pentru cultură în 2023. Orașul cu ziduri de aici este un sit al Patrimoniului UNESCO și găzduiește, de asemenea, cea mai veche universitate din lume – Universitatea din Al-Karaouine.

Alți candidați de top în categoria culturii au inclus Ierusalimul în Israel, Atena în Grecia, capitala Irlandei Dublin și Jaipur în India.

1. Fes, Maroc
  2. Ierusalim, Israel
  3. Atena, Grecia
  4. Dublin, Irlanda
  5. Jaipur, India
  6. Cuba
  7. Budapesta, Ungaria
  8. Berlin, Germania
  9. Sevilla, Splain
  10. Colombo, Sri Lanka

Top 10 destinații culinare pentru 2023

Probabil că nu este o surpriză că cea mai bine clasată destinație culinară pentru 2023 este Roma în Italia. Este greu să greșești când ai un oraș plin cu unele dintre cele mai bune pizza și paste din lume.

Insula grecească Creta se află pe locul secund, urmată de capitala Vietnamului Hanoi, Florența în Italia și Parisul în Franța.

1. Roma, Italia
  2. Creta, Grecia
  3. Hanoi, Vietnam
  4. Florența, Italia
  5. Paris, Franta
  6. Barcelona, ​​Spania
  7. Lisabona, Portugalia
  8. Napoli, Italia
  9. New Orleans, SUA
  10. Jamaica

Top 10 locuri pentru schi în 2023

Ultima categorie din rezumatul destinațiilor Tripadvisor este cele mai bune locuri pentru schi.

Aici apar Whistler, lângă Vancouver, în Canada, drept cel mai bun din lume pentru acest an, datorită culturii sale montane. Acesta este urmat de Jackson în Wyoming, Zermatt în Elveția și Chamonix în Franța.

1. Whistler, Canada
  2. Jackson în Wyoming, SUA