25 noiembrie, ziua fără televizor

De Nicoleta Galeteanu, pe

Dacă până acum ne-am alăturat responsabili la acţiuni curajoase cum ar fi ziua fără tutun sau fără maşini şi ziua Pâmântului, pe 25 noiembrie…
 … vom petrece ziua fără televizor, evident nu în faţa micului ecran.

Sute de muzee naţionale, peste 10 primării din ţară şi numeroase alte instituţii (mai puţin televiziunile) s-au alăturat campaniei de responsabilizare a telespectatorilor, care îţi propune să stai departe măcar o zi de ştiri şi telenovele.

Aşadar, începând cu 22 noiembrie şi până pe 28, alege să petreci „săptămâna familiei, săptămâna fără TV” şi să faci lucruri mai frumoase în oraş.

Ca alternativă la distracţia televizată, pe 25 noiembrie poţi alege să mergi la unul dintre muzeele deschise gratuit cu acest prilej – Muzeul Aviaţiei, Muzeul de Geologie, Muzeul Naţional de Artă şi Muzeul Ţăranului Român (deschis gratuit pe 26 noiembrie) -, sau să vizitezi cu cei mici grădina Botanică şi Zoologică din Bucureşti.

Totodată, la Bibliotecile Judeţene se vor desfăşura simpozioane tematice, iar la Biblioteca Metropolitană din Bucureşti Cristian Poteraş, primarul sectorului 6, va citi poveşti pentru cei mici.