Citate despre educație pentru copii, pentru adulți, pentru orice generație!

De Adina Zamfir, pe Ultimul update Luni, 30 ianuarie 2023, 15:08

Descoperă o serie interesantă de citate despre educație care îți arată cum evoluează viața, cum evoluează generațiile și cum se modelează viitorul copiilor noștri. Educația deschide mintea și sufletul, ne oferă libertate, putere de decizie și înțelepciune. Toți copiii trebuie să beneficieze de accesul liber la educație.

Ți-am pregătit o selecție cu cele mai bune citate despre educație din scriitori, filosofi și educatori celebri. Citește-le când vrei să îți ajuți copiii la școală, citește-le când simți că viața te provoacă și când îți lipsește încrederea în tine.

Un om educat este una dintre cele mai mari valori ale societății, este un om care crează, inovează, rezolvă și dezvoltă lumea din jurul lui!

Citate despre educație din autori celebri

Inteligenta plus caracterul este scopul adevaratei educatii. (Martin Luther King Jr.)

Educatia nu este pregatirea pentru viata, educatia este viata insasi. (John Dewey)

Trebuie sa te duci la scoala. Trebuie. Trebuie sa te duci la liceu. Trebuie sa-ti iei o diploma. Pentru ca educatia este singurul lucru pe care nimeni nu-l va putea lua inapoi de la tine. Iar asta merita aceasta investitie. (Michelle Obama.)

Educatia care li se da tinerilor este un al doilea amor propriu care li se inspira. (Francois de La Rochefoucauld)

Odata ce ai invatat sa citesti, vei fi liber pentru totdeauna. (Frederick Douglas)

Educatia este un al doilea soare pentru cei care il avem. (Heraclit din Efes)

Scopul educatiei este sa inlocuiasca o minte goala cu una deschisa. (Malcolm S. Forbes)

Radacinile educatiei sunt amare, dar fructul este dulce. (Aristotel)

Scopul educatiei este acela de a schimba o minte goala cu una deschisa. (Malcolm Forbes)

Auto-educatia este, dupa parerea mea ferma, singurul tip de educatie care exista. (Isaac Asimov)

Scopul educatiei este inaintarea in cunoastere si distingerea adevarului. (John F. Kennedy)

Scopul educatiei este sa transforme oglinzile in ferestre. (Sydney J. Harris)

Educatia este pur si simplu sufletul societatii trecand de la o generatie la alta. (G.K. Chesterton)

Educatia este un protector al libertatii mai bun decat o armata. (Edward Everett)

Educatia este cea mai puternica arma pe care voi o puteti folosi pentru a schimba lumea. (Nelson Mandela)

Este de o mie de ori mai bine sa ai bun simt fara educatie decat educatie fara bun simt. (Robert G. Ingersoll)

Scopul educatiei este nimicirea marginirii egoiste a individului si supunerea lui la ratiunea lucrurilor. (Titu Liviu Maiorescu)

Educatia este o metoda prin care cineva capata un nivel mai ridicat de prejudecati.-Laurence J. (Peter)

Toate lucrurile pe care vreau sa le aflu se gasesc in carti.-Cel mai bun prieten al meu este acela care imi aduce o carte pe care nu am citi-o. (Abraham Lincoln)

Educatia, de cele mai multe ori, e numai pojghita sub care se desfasoara in liniste, pe incetul, firea cea adevarata. (Nicolae Iorga)

Daca educi un barbat, educi un barbat. Daca educi o femeie, educi o generatie. (Brigham Young)

Educatia unui popor se judeca dupa tinuta de pe strada. Vazand grosolania pe strada esti sigur ca o vei gasi si in casa. (Edmondo De Amicis)

Citate despre educație și marile ei beneficii în societate

Citate despre educație pentru copii, pentru adulți, pentru orice generație!

Toleranta este cel mai mare rezultat al educatiei. (Helen Keller.)

Intregul scop al educatiei este sa transforme oglinzile in ferestre. (Sydney J. Harris)

Educatia este cheia care deschide poarta de aur a libertatii. (George Washington Carver)

Adevarat ca mai cinstit lucru nu este in lume, si mai scump si mai curat, decat omul procopsit la invatatura. (Mihail Sadoveanu)

Fundatia oricarui stat o reprezinta educatia celor tineri. (Diogene din Sinop)