Bugetul tău: De ce femeile plătesc mai mult decât bărbaţii

De Diana Zagrean, pe

Un studiu recent al Universităţii din Florida arată că femeile plătesc, în medie, mai mult decât bărbaţii pentru creditele ipotecare, asigurări de sănătate, maşini, reparaţii auto, asigurări de viaţă şi coafor, precum şi pe produsele de uz zilnic, cum ar fi deodorante sau aparate de ras.
Studiul, realizat pe 200 de deodorante solide din principalele lanţuri de supermarketuri şi farmacii a relevat faptul că produsele pentru femei costă cu circa 30 de cenţi mai mult decât cele pentru bărbaţi.
Studiul a arătat că şi pe piaţa asigurărilor de sănătate şi de viaţă, femeile plătesc, de obicei puţin mai mult decât partenerii lor de sex opus.
Potrivit studiului, 95% dintre asiguratori practică „preţurile în funcţie de sex”, care se ridică la câteva sute de dolari în plus pe an în cazul femeilor.
Un aspect şi mai frustrat este faptul că femeile fumătoare sunt nevoite să plătească o primă mai mare decât bărbaţii cu acelaşi viciu.