Vedete, caritate şi rochii de gală la New York (galerie foto)

De Unica.ro, pe

Atunci când la Muzeul de Artă Metropolitan din New York se lansează o nouă expoziţie, vedete din lumea muzicii sau a filmului onorează cu prezenţa evenimentul.
Acest lucru a devenit o tradiţie, iar faptul că la „inaugurarea” expoziţiei „The Model as Muse: Embodying Fashion” au semnat condica unele dintre cele mai importante celebrităţi ale momentului nu a mirat pe nimeni.
Justin Timberlake, Rihanna, Bono, Madonna, Jessica Alba, Eva Mendes sau Eva Longoria sunt numai câteva dintre vedetele ce au păşit luni seară pe covorul roşu amenajat la intrarea în Muzeul de Artă Metropolitan din New York.
Gala a fost condusă de Marc Jacobs, iar „asistenţi” i-au fost Justin Timberlake, supermodelul Kate Moss, dar şi „diavoliţa” Anna Wintour, renumitul redactor şef al revistei „Vogue”.
Expoziţia a fost realizată de „The Costume Institute” ce aparţine de Muzeul de Artă Metropolitan şi reprezintă, de fapt, o strângere de fonduri.
Banii astfel obţinuţi sunt utilizaţi pentru organizarea de expoziţii, noi achiziţii, dar şi pentru modernizare.
Deschisă publicului între 6 mai şi 9 august 2009, „The Model as Muse: Embodying Fashion” conţine 80 de piese vestimentare atât de de haute-couture, cât şi pret-a-porter.
Giorgio Armani, Cristobal Balenciaga, Pierre Cardin, Karl Lagerfeld pentru Chanel, Christian Dior, John Galliano pentru Christian Dior, Marc Jacobs pentru Perry Ellis şi Louis Vuitton, Charles James, Donna Karan, Calvin Klein, Ralph Lauren, Prada, Paco Rabanne, Yves Saint Laurent, Giorgio di Sant’Angelo şi Gianni Versace sunt numai câţiva dintre designerii care au cel puţin o creaţie în cadrul evenimentului.
Cine a venit la inaugurarea expoziţiei  „The Model as Muse: Embodying Fashion” şi mai ales ce vestimentaţii au ales vedetele, vezi accesând galeria foto de mai jos.
Heidi Klum
heidi-klum-met2009