Sandra Oh, prima femeie asiatică nominalizată la Emmy pentru cea mai bună actriță într-o dramă

De Oana Savin, pe Ultimul update Vineri, 13 iulie 2018, 11:06
Sandra Oh a devenit prima femeie asiatică care a fost nominalizată la Premiile Emmy pentru cea mai bună actriță în rol principal într-o dramă.

Actrița a făcut istorie cu rolul ei din thrillerul Killing Eve, în care interpretează un ofițer de securitate care urmărește un criminal în serie.

Oh, născută în Canada, a mai fost nominalizată la Premiile Emmy pentru rolul Cristina Yang din Grey’s Anatomy.

Când a aflat de nominalizare, Sandra a afirmat că simte „o bucurie și mulțumire enormă”, relatează Metro.co.uk.

Sunt încântată pentru nominalizare și pentru întreaga echipă a filmului. Împărtățesc acest oment cu comunitatea mea. Cred că mama mea ar fi extrem de mulțumită în acest moment”, a declarat ea.

La aceeași categorie au mai fost nominalizate Claire Foy pentru rolul din „The Crown”, Tatiana Maslany pentru „Orphan Black”, Elisabeth Moss pentru „The Handmaid’s Tale”, Keri Russel pentur „The Americans” și Evan Rachel Wood pentru „Westworld”.

Sandra Oh este o actriță canadiancă ce a devenit cunoscută datorită rolului Christina Yang din Anatomia lui Grey. Actrița în vârstă de 46 de ani a mai fost recompensată cu Prmeiul Screen Actors Guild pentru cea mai bună distribuție într-un film, Globul de Aur pentru cea mai bună actriță într-un rol secundar într-o producție de televiziune și premiul Satellite pentru cea mai bună distribuție într-un serial de televiziune.

Citește și: Gisele Bundchen, cel mai bine plătit model din lume, se retrage. Care este motivul deciziei sale

Citește și: Kylie Jenner, la un pas să devină cea mai tânără miliardară

Sursă foto: Northfoto