La filmări cu Regina

De Unica.ro, pe

Pe 2 februarie, Acasă TV aniversează 11 ani de existenţă, un motiv de sărbătoare, încununat şi de audienţele record înregistrate de „Regina”, cea mai populară telenovelă românească.
Astfel, pe 22 ianuarie, cunoscutul serial a avut cea mai mare audienţă de la lansare. Ce se ascunde în spatele unui succes şi cum arată o zi din viaţa Dianei Dumitrescu, am descoperit într-una din pauzele de la filmări.
Mai mult, a fost o bună ocazie să aflăm mai multe detalii şi despre viitoarea căsătorie a Dianei cu producătorul Ducu Ion.
O ZI LA FILMĂRI
Pentru toţi cei care îşi imaginează că viaţa de actor înseamnă orar flexibil şi o oarecare lejeritate, e bine de aflat că o zi la filmări începe de dimineaţă devreme şi adesea se termină seara, foarte târziu. Este şi cazul Dianei Dumitrescu, care este foarte prinsă zilnic cu filmările pentru „Regina”.
„De obicei încep de dimineaţa, ora 7-8, dar sunt şi zile când vin mai târziu, mă îmbrac, mă machiez şi îmi fac părul, după ce am fost transformată de colegele mele în Regina, începe treaba: repetăm textul, secvenţa cu tot cu mişcare după care filmăm şi, continuăm în felul acesta până la pauza de masă… După ce se termină pauza de masă mă duc la un mic retuş la machiaj şi păr, apoi filmez în continuare până seara!” Aceasta se întâmplă în zilele foarte aglomerate, pentru că alteori Diana filmează doar câteva ore şi, din când în când, mai are câte o zi liberă.
La filmări cu ReginaCE ESTE DIFICIL LA ACEST ROL
„Secvenţele de bătaie sau plâns sunt foarte dificile, e nevoie de foarte multă concentrare, efort psihic şi, de ce nu, efort fizic. E destul de greu să treci de la o stare la alta, de exemplu într-o secvenţă pun masa şi sunt foarte relaxată şi zâmbitoare, iar în secvenţa imediat următoare iau bătaie de la Armando şi trebuie să plâng şi să ţip… e destul de dificil, iar în zilele acelea plec acasă foarte obosită!” La întrebarea ce i se pare uşor la filmări, Diana spune că nu este deloc uşoară această meserie, dar că este foarte important că face ce-i place şi că de aceea se simte foarte bine pe platouri, alături de echipa cu care lucrează.
COLEGII DE PE PLATOU
Pentru că a venit vorba despre echipă, o întreb dacă are prieteni printre colegii ei. „Mă înţeleg bine cu toată lumea, dar cel mai mult timp îl petrec cu Nicoleta când suntem la filmare împreună, cu Claudia, Despina şi Corina, fetele de la cofură şi machiaj, râd şi glumesc mereu în pauzele dintre secvenşe!”
Machiajul şi coafura nu durează foarte mult: aproximativ 20 de minute fiecare, pentru că sunt destul de simple. Bineînţeles că una dintre întrebările pe care le-ar pune orice femeie este legată de ce produse cosmetice foloseşte Diana (atât pentru filmări, cât şi în restul timpului).
La filmări cu Regina„Fetele de la machiaj au produse profesionale de la Mac şi Make Up Forever pe care mi le-au recomandat şi am început să le folosesc. În afară de acestea, mai am produse de la Dior, Yves Saint Laurent şi Shiseido.”
CUM ÎŞI MENŢINE SILUETA?
Cu un regim de viaţă atât de încărcat, nu este deloc uşor să-ţi păstrezi silueta şi să te menţii în formă. Am întrebat-o pe Diana ce mănâncă atunci când este toată ziua la filmări. „Avem un restaurant în incinta studiourilor unde mănânc de obicei, pentru că au pieptul de pui la grătar care face parte din dieta mea zilnică. Cu toate că mai am mici scăpări, îmi place să mănânc sănătos şi astfel am reuşit să-mi demonstrez mie că pot să îmi menţin silueta şi acelaşi număr de kilograme foarte uşor!”. În afară de dietă, Diana spune că îi place foarte mult înotul, singurul sport care o relaxează şi care îi pune toţi muşchii în mişcare. Dar, ca orice persoană foarte ocupată, ajunge destul de rar să mai facă sport. „Recunosc că în ultimul timp nu am mai făcut, deşi am o bicicletă chiar în casă… dar înainte obişnuiam să fac 20 de minute dimineaţa şi 20 seara, mă simţeam într-adevăr mult mai bine, dar programul destul de încărcat şi, de ce nu, comoditatea, m-au împiedicat să mai fac acest lucru!”. De asemenea, ca o completare a unei diete echilibrate, încearcă să doarmă un număr de ore suficient.

O ZI LA FILMĂRI
La filmări cu ReginaCE ESTE DIFICIL LA ACEST ROL