Duffy, noua senzaţie a muzicii britanice (video)

De Unica.ro, pe

Duffy şi-a făcut loc în muzica europeană alături de colegii săi de generaţie Amy Winehouse şi Mika.
Adesea comparată cu Dusty Springfield, la numai 23 de ani, interpreta este considerată numărul 1 în Marea Britanie.
Refuză să îşi prezinte numele întreg, iar originile sale nu sunt dintre cele mai alese, provenind dintr-o familie modestă.
Norocul i-a surâs, însă, odată ce l-a întâlnit pe Bernard Butler de la Suede, alături de care Duffy colaborează şi în prezent.
Albumul său de debut, „Rockferry”, a fost lansat în aprilie 2008 şi s-a bucurat de un imens succes.

Stilul bombastic, pop soul al anilor ’60, rochia până la genunchi, tocurile cu care bate ritmul şi mâna dreaptă ridicată dramatic în aer, o recomandată pe Duffy a fi o adevărată divă.
Duffy – „Warwick Avenue”
Text şi foto: Universal Music