Povestea fetiței din Vaslui care merge flămândă la școală

De Oana Savin, pe Ultimul update Vineri, 12 octombrie 2018, 13:30
O fetiță de doar 9 ani merge deseori la școală flămândă. Și asta pentru că familia ei nu își permite să îi pună un pachețel pentru pauze, cum au toți copiii.

Deși are o viață grea, Roxana merge în continuare la școală și învață cât mai bine deoarece vea să devină medic.

Întrebată dacă există zile când merge cu burta goală la școală, ea a răspuns cu sinceritatea unui copil: „Da, se întâmplă des. Ceilalți copii au pachete. Eu nu”.

Mai mult, copila a recunoscut că s-ar mulțumi și cu câțiva biscuiți și că se întâmplă să se simtă rău în zilele când nu are ce mânca.

Roxana nu își dorește mâncăruri extravagante, ci visează la „un piure cu carne și o salată”, relatează Știrile Pro TV.

Fetița mai are acasă patru frați. Cel mai mare dintre frați are 16 ani și a abandonat școala pentru a munci cu ziua.

Între timp, tatăl lor s-a îmbolnăvit și a căzut la pat, mama fiind singura care asigură cele necesare familiei. Pe lună au un venit de 800 de lei.

800 de lei pentru șapte persoane, majoritatea banilor provenind din ajutor social și alocațiile celor mici.

Daniela Pruteanu, mama Roxanei a dezvăluit că de cele mai multe ori alege să nu mănânce pentru ca toți copiii ei să se poată sătura.

„Nu mă mai îndur să mănânc. Dacă sunt copiii mici, vezi că mănâncă, se satură și părintele. Eu mi-aș dori un frigider ca să avem unde pune mâncarea”, a afirmat femeia.

„Nu pot să îmi dau copiii mai departe la școală. E foarte greu. Iau cartofi, fasole, mai puțin carne”, a mai spus ea.

Totodată, printre lacrimi, Roxana a mai spus că și-ar dori haine și o tabletă, cum au toți ceilalți copii.

În România, abandonul școlar este un fenomen alarmant. În fiecare an, peste 30.000 de copii renunță la școală, majoritatea din cauza sărăciei.

Citește și: S-a îmbrăcat în mireasă și a mers la cimitir. Povestea ei a emoționat o lume întreagă

Citește și: Era doar un bebeluș când mama ei s-a aruncat de la etaj cu ea în brațe. Ce s-a întâmplat cu tânăra la 15 ani de la tragedie

Sursă foto: Captură foto Știrile ProTV