La spitalul CF 2 nu se respectă normele de igienă

De Erika Chivu, pe

Rezultatele anchetei de la spitalul CF2 sunt de ajuns pentru a îngrozi orice persoană care a intrat vreodată într-un spital, ca pacient. Iată ce a descoperit comisia de evaluare a Ministerului Sănătăţii.
Cele două paciente care au contractat infecţii intraspitaliceşti la CF 2 au suferit intervenţii chirurgicale minore, în aceeaşi zi, în aceeaşi sală de operaţie, la 30 de minute una de cealaltă, arată comunicatul emis de Ministerul Sănătăţii. Medicul anestezist şi cadrele medii au fost aceiaşi în ambele cazuri, numai medicii curanţi au fost diferiţi. Ambele paciente au fost anesteziate cu aceleaşi substanţe perfuzabile, dar în doze şi asocieri diferite.

După operaţie, ambele femei au prezentat simptomele unei infecţii: frisoane, dispnee, diaree, şi deprecierea funcţiilor organelor vitale, mai arată Ministerul Sănătăţii.

Ancheta demarată de autorităţi a arătat că o serie de nereguli au dus la complicaţiile suferite de paciente.

Nu au fost respectate condiţiile de igienă specifice unui bloc operator şi nici condiţiile de sterilizare. Concret, cadrele medicale au refolosit un dispozitiv medical de unică folosinţă după ce l-au resterilizat „cu eficienţă îndoielnică”, spune comunicatul.

De asemenea, ancheta a mai arătat că nu există un control corect şi continuu al circulaţiei germenilor în spital. Deşi există un medic însărcinat cu supravegherea şi controlul infecţiilor nosocomiale, acesta nu a realizat un plan de măsuri pentru a preveni aceste infecţii. De asemenea, laboratorul spitalului nu asigură investigaţiile microbiologice pentru pacienţii internaţi.

În spitalul CF 2 există un risc real de contaminare a instrumentelor şi medicamentelor pentru că nu se respectă procedurile de manipulare, nu există o politică de aprovizionare şi utilizare a dezinfectantelor şi nu sunt stabilite proceduri clare de asespsie. De exemplu, spun autorităţile, nu se controlează calitatea apei sterile şi există discontinuităţi în aprovizionarea cu dezinfectante pentru spălatul chirurgical al mâinilor.

Rezultatul anchetei va ajunge la Ministerul Transporturilor, care administrează spitalul CF 2, dar şi la Colegiul Medicilor, care vor stabili ce urmează să se întample cu cei implicaţi.

Cele două paciente care suferiseră intervenţii minore la spitalul CF 2 au ajuns marţi noapte la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti în stare foarte gravă. În urma analizelor, s-a stabilit că ambele contractaseră o infecţie nosocomială.
În 2009, alte două femei au fost infectate, la acelaşi spital şi la aceeaşi secţie de obstetrică-ginecologie, iar acum o lună acelaşi lucru s-a întâmplat cu trei nou-născuţi.

Conform dr. Vasile Astărăstoae, preşedintele Colegiului Medicilor, doar 15-20 dintre spitalele româneşti respectă normele europene privind igiena. Potrivit Mediafax, Molnar Geza, preşedintele Societăţii Române de Epidemiologie a declarat că maxim 80% dintre spitalele noastre ar trece testul septic cu conditia să se mai pună puţin la punct.