Albertina este dependentă de demachiant

De Unica.ro, pe

Se trezeşte zilnic la ora 7:00 şi până apune soarele se demachiază de cel puţin patru ori.
Acesta este motivul pentru care tânăra prezentatoare a jurnalului TVR îşi alege cu mare atenţie demachiantul.
În rest, Albertina Lungu nu se desparte de crema hidratantă şi de pudra cu efect matifiant.
Ce produse de machiaj te atrăgeau în adolescenţă, când descopereai tainele lor?
La 15 ani eram fascinată de efectul pudrei, mă încânta să am tenul perfect mat.
Iar mai apoi, nu mă mai despărţeam de rimel, îmi doream gene lungi chiar şi în somn.
Ce produse de machiaj te atrăgeau în adolescenţă, când descopereai tainele lor?
La 15 ani eram fascinată de efectul pudrei, mă încânta să am tenul perfect mat.
La ce pas din ritualul de înfrumuseţare nu ai renunţa niciodată?
Nu aş putea renunţa la creme, cred că nu aş rezista nici măcar o zi. Mi-ar lipsi liniştea că pielea mea va arăta bine întreaga zi.
Activitatea în televiziune presupune mult make-up şi de aceea demachierea are un rol esenţial. De ce ţii cont atunci când îţi alegi demachiantul?
Eu mă demachiez de patru ori pe zi, dimineaţa, după cele două jurnale şi noaptea, aşa că cel mai important lucru este să-mi fie cât mai uşor. De curând am descoperit un demachiat grozav de la Lancôme, curăţă şi tonifiază în acelaşi timp.
Dacă ai o geantă plic în care nu-ţi încap decât telefonul mobil şi un produs de make-up, care ar fi acela?
Cu siguranţă aş reusi să strecor o pudră. De ea aş avea nevoie oriunde aş merge. M-ar ajuta să am mai puţine griji.
Care este ritualul tău zilnic, de când te trezeşti şi până adormi?
La 7 dimineaţa sună ceasul în fiecare zi a săptămânii, aşa că sunt foarte adormită, dar reuşesc să nu mă abat de la: demachiat, apoi crema hidratantă şi un machiaj uşor. Ajunsă la birou, mi se aplică un machiaj special pentru televiziune, iar după emisiune o iau de la capăt: demachiat din nou, apă termală, cremă hidratantă şi opt ore de somn.
Îţi place vreun stil anume în machiaj?
Eu sunt pentru machiajul simplu, natural, dar în televiziune trebuie să fie mult mai puternic, aşa că mă supun cerinţelor.
Respecţi tendinţele sau te machiezi cum crezi că îţi stă mai bine?
Mă machiez în funcţie de starea mea, de evenimentele din ziua respectivă, de anotimp, dar nu neapărat după tendinţe.
Cum le-ai sfătui pe tinerele de astăzi să se îngrijească?
Să nu uite că demachierea le asigură frumuseţea de a doua zi.
Frecventezi saloanele de cosmetică?
Doar atunci când este neapărat nevoie.
Să zicem că într-o zi ai avea puterea magică de a schimba ceva la aspectul tău fizic? Ce ai face?
Dacă este vorba despre ceva putere magică….mmm, mi-ar fi plăcut să fiu mai înaltă, deşi nu mă pot plânge la 1.74 m, dar toată adolescenţa mi-am dorit să fiu mai înaltă.
Ce conţine trusa Albertinei?
1.Cremă de zi Multi-Vital de la Lancôme, 230 lei
2.Cremă de noapte Multi-Vital de la Lancôme, 260 lei
3.Demachiant Eau Micellaire de la Lancôme, 120 lei
4.Cremă de mâini Lipikar Xerand de la La Roche Posay, 30 lei