Curs de supravieţuire în cazul unei apocalipse cu zombie

De Geo Berciu, pe

Chiar dacă nouă ne stârnesc râsul sau mirarea, în America, fiecare universitate are dreptul de a dezvolta propriile cursuri, mai aparte, faţă de cele generale. Asa s-a ajuns ca la Universitatea Michigan, începând din această vară, să poată fi urmat un curs de supravieţuire în cazul unei apocalipse cu zombie.
Studiul, care va dura 7 săptămâni, se va intitula „Surviving the Coming Zombie Apocalypse: Disasters, Catastrophes and Human Behavior” („Supravieţuirea în cazul apropiatei apocalipse cu zombie: Dezastre, catastrofe şi comportament uman”).

„Studenţii vor învăţa despre natură, posibilităţi şi impactul pe care evenimentele catastrofice îl au asupra indivizilor, familiilor, societăţilor, civilizaţilor şi Pământului însuşi”, a declarat Glenn Stutzky, instructorul de aptitudini sociale, creatorul cursului, pentru MSU Today.

Totuşi, Universitatea din Michigan nu este singura care ia în calcul posibilitatea existenţei morţilor vii. Şi la Facultatea Columbia din Chicago există un curs, „Zombies in Popular Media”, care urmăreşte istoria zombilor în filme, literatură şi muzică. Pâna aici, totul destul de normal. Profesorii au mers însă mai departe şi caută legătura între morţii vii şi capitalism, individualism şi xenofobie. Fascinaţi de subiect s-au arătat şi studenţii de la Universitatea din Baltimore, unde există un curs similar, „Media Genres: Zombies”. În cadrul lui, studenţii trebuie să citească literatură de specialitate şi să urmarească filme precum „Night of the Living Dead”.