Cât cheltuiesc românii când ies să se distreze în oraş

De Nicoleta Galeteanu, pe

Mai presus de dificultăţile financiare, comoditatea este singurul impediment care ne strică planurile de vacanţă, în condiţiile în care cei mai mulţi dintre români cheltuiesc…
în medie 250 de lei pe săptămână.

Bugetul lunar pentru petrecerea timpului liber în oraş se situează între 100 şi 500 de lei pentru majoritatea dintre români, arată un studiu realizat de ivox.ro. Astfel, 58.35% dintre cei peste 6900 de respondenţi îşi permit să cheltuiască în fiecare lună în oraş banii cu care ar putea merge un weekend la ski, de exemplu.

Aproape 30% dintre aceştia alocă mai puţin de 100 de lei pentru cheltuielile cu distracţia, în timp ce peste 9% dintre români cheltuiesc şi 1000 de lei în acelaşi interval. Doar 2.36% îşi permite să scoată din portofel peste 1000 de lei pentru buna dispoziţia lunară.

Studiul mai arată că jumătate dintre respondenţi iese săptămânal în oraş, peste 15% dintre români se distrează zilnic şi mai mult de 20% ies o singură dată pe lună.

Televizor versus Internet

În ce priveşte modul de petrecere a timpului liber, majoritatea se uită zilnic la televizor (71.62%), surclasat doar de navigharea pe Internet (92.17%).

În mod surprinzător, aproximativ 50% fac sport săptămânal sau chiar zilnic, peste 37% citesc cărţi şi circa 55% dintre aceştia urmăresc bloggurile cele mai importante.

Doar o dată la câteva luni românii merg în sejururi de weekend (82.59%), merg la expoziţii (47.55%), la concerte (65.44%), la teatru (55.03%) sau la cinema (62.94%), potrivit studiului.