Andreea Raicu este Andreea din „Efect 30”

De Unica.ro, pe

DIVA a stat de vorbă cu Andreea Raicu, pentru cel mai recent număr al revistei, din 17 august, şi a aflat prima care este titlul serialului de la Prima TV: „Efect 30”.

De câteva săptămâni, se vorbeşte intens despre un nou proiect tv pentru toamna care se apropie: un serial difuzat de Prima TV, comparat de multă lume cu celebrul „Totul despre sex”, în care va juca şi Andreea Raicu.

Pentru majoritatea publicului, mai surprinzătoare decât apariţia unui nou serial este vestea că Andreea Raicu (32 de ani), pe care ne-am obişnuit să o vedem prezentând show-uri live, a acceptat să joace într-o producţie de acest gen.

Tocmai de aceea am luat-o pe vedeta Prima TV la întrebări, despre serial, alte proiecte, shopping, stil, diete, sport, viaţa sentimentală şi multe alte lucruri care ne interesează pe noi, fetele…

O poveste despre patru femei total diferite

Cred că alegerea Andreei Raicu pentru serialul intitulat „Efect 30” este cât se poate de potrivită. Conform reprezentanţilor Prima TV, este vorba despre povestea a patru prietene aflate în jurul vârstei de 30 de ani, care încearcă să facă faţă alegerilor dificile şi problemelor legate de deciziile pe care trebuie să le ia, bărbaţi, prietenie, trafic, carieră şi multe altele.

Dar cât de mult seamănă cu „Totul despre sex”? „Sunt alte puncte de interes, decât în serialul american. Seamănă doar prin prisma faptului că sunt patru femei total diferite, în rest, acţiunea serialului se petrece în Bucureşti, problemele lor sunt adaptate la realitatea românească, aşa că nu e acelaşi lucru”, spune Andreea, care interpretează rolul uneia dintre cele patru femei, alături de tinerele actriţe Ana-Maria Lazăr, Adriana Butoi şi Mihaela Mihăescu.

Ele au început deja filmările, în prima parte a lunii august, în Bucureşti, iar serialul va debuta în octombrie, la Prima TV, şi va fi difuzat o dată pe săptămână, în prime-time.

Andreea ne-a mărturisit, însă, că lucrează de câteva luni la acest proiect extrem de important pentru ea, pentru care a renunţat chiar şi la vacanţă.

Andreea Raicu este Andreea din "Efect 30"
Alături de Andreea, în „Efect 30” mai joacă Ana-Maria Lazăr, Adriana Butoi şi Mihaela Mihăescu.

Ana-Maria Lazăr o va interpreta pe tânăra Vava, proprietara unui salon de cosmetică. Ana-Maria a jucat în lungmetrajul „Happy-end” (regia: Radu Potcoavă), în câteva scurtmetraje şi in filmele de televiziune „Adevărata dragoste” şi „Mamă cu probleme”.

Ana are foarte multe roluri în teatru, a prezentat o emisiune TV şi a apărut în numeroase spoturi publicitare.

Adriana Butoi va da viaţă Ruxandrei, copywriter într-o agenţie de publicitate. Actriţa a jucat recent în „Ces amours là„, în regia lui Claude Lelouche, are un master în arta spectacolului la Universitatea din Paris şi a apărut în numeroase producţii americane, franceze şi germane, de film şi de televiziune (ZDF, TF 1, M6) printre care The Elite (Terry Cunningham), Examen (r : Titus Muntean), Faraonul (r : Sinişa Dragin) etc.

A jucat în foarte multe piese de teatru, la Bucureşti şi la Paris, printre care „Cântăreaţa cheală”, „Hamlet”, „Intolérable”, în spectacolele lui Dan Puric etc.

Mihaela Mihăescu este Laura în noul serial difuzat de Prima TV, avocata căsătorită cu un docor, cea mai matură dintre cele patru prietene. Actriţa a jucat în „Dincolo de America”, în regia lui Marius Th. Barna şi a făcut numeroase roluri de teatru, în piese ca „Frimituri” (r: Dorina Chiriac), „Lear” (r: Andrei Şerban), Closer (r: Ilinca Stihi) etc.

Andreea Raicu este Andreea şi este beauty editor la o revistă foarte cunoscută.

Andreea Raicu este Andreea din "Efect 30"
Cei patru bărbaţi din viaţa celor patru prietene sunt Vlad, Toma, Ştefan şi Mircea.

Vlad este interpretat de Dorian Boguţă, director de trust media. Actorul este cunoscut pentru rolurile sale din filme de cinema, printre care „Caravana Cinematografică” (r: Titus Muntean), „Francesca” (r: Bobby Păunescu), „Portretul luptătorului la tinereţe” (r: Costatin Popescu), „Hârtia va fi albastră” (r: Radu Muntean) etc., din seriale de televiziune („Lombarzilor 8”) şi din numeroase clipuri muzicale sau publicitare.

Toma este interpretat de tânărul Adrian Nicolae. Actorul a jucat în lungmetrajul „Cum mi-am petrecut sfârşitul lumii” (r: Cătălin Mitulescu), premiat la Cannes, în scurt-metraje şi în numeroase piese de teatru, printre care New York (Fuckin city) (de Peca Ştefan), Platonov (de A. C. Cehov, Crimă şi pedeapsă, a lui Dostoievski, Epopeea lui Ghilgameş (r: Dragoş Galgoţiu).

George Remes va da viaţă fotografului Ştefan. Actorul a jucat în filmele unor regizori apreciaţi de publicul şi de critica internaţională Second Hand (r: Dan Piţa), Poliţist, adjectiv (r: Corneliu Porumboiu), în producţii americane pentru canalul Sci-Fi, în nominalizatul la Oscar Joyeux Noel (r: Christian Carion) etc. În televiziune, George a apărut în „La urgenţă”.

Doctorul Mircea va fi interpretat de Adrian Ciglenean. Actorul a jucat rolul principal în producţia irlandeză What means motley? (r: John Ketchum, John Riley), în filme de televiziune şi în numeroase piese de teatru, printre care Triptych (coregrafia: Ursula Mawson-Raffalt), piesă ce a primit 5 stele in cel mai important cotidian irlandez, The Irish Times, a mai jucat în Orfeu sau cum să te dezbraci de pene (r: Nona Ciobanu) etc.

După primele zile de filmări, Andreea este extrem de încântată de felul în care decurg lucrurile.

Vedeta este punctuală, vine în fiecare zi cu replicile învăţate şi, cel ai important, este apreciată de întreaga echipă.

Şi regizorul are o părere foarte bună despre felul în care joacă Andreea, starul de la Prima TV reuşind să întreacă aşteptările colegilor săi.

DIVA a mai aflat, de asemenea, că ţinutele Andreei Raicu din „Efect 30”, semnate de Irina Schrotter, vor fi cu adevărat superbe!