Franța interzice telefoanele mobile în școli

De Oana Savin, pe
Parlamentarii din Franța au adoptat un proiect de lege ce prevede interzicerea accesului elevilor din școlile primare și generale cu telefoane mobile.

Această lege prevede „interzicerea efectivă” a accesului cu telefoane mobile în școli, acesta fiind un „semnal adresat societății”, conform Guvernului parizian, relatează The Guardian.

Interdicția va fi valabilă și la orele desfășurate în spații exterioare, precum sălile de sport.

Citește și: Cercetătorii italieni au creat pizza care „previne cancerul și prelungește viața”

Modalitățile de aplicare a noii legi, valabilă pentru cei aproximativ 8.5 milioane de elevi, vor fi dispune de către directorii instituțiilor școlare.

Codul şcolar din Franţa interzice din iulie 2010 folosirea telefoanelor mobile „în orice activitate şcolară şi în locuri prevăzute prin regulament intern”. Însă ministrul francez al Educaţiei, Jean-Michel Blanquer, a cerut o „bază juridică mai solidă”.

Citește și: Chef Foa renunță la Pro TV în favoarea Kanal D. Ce emisiune va juriza

Sursă foto: 123rf.com