Evaluare Națională 2022. Ce modificări au apărut în topul celor mai bune licee din București

De Unica.ro, pe Ultimul update Joi, 23 iunie 2022, 11:10

Topul celor mai bune licee din București a suferit câteva schimbări în anul 2022, după cum arată Inspectoratul Școlar al Municipiului București.

Inspectoratul Școlar al Municipiului București a publicat broșura cu privire la admiterea în învățământul liceal, profesional și dual de stat, pentru anul 2022-2023. În baza acestor date, Adevărul a realizat un clasament al celor mai bune colegii din București, în funcție de mediile de la specializarea matematică-informatică, bilingv engleză (acolo unde există această specializare).

Topul celor mai bune licee din București din 2022 este ușor diferit față de cel din 2021. Colegiul Național „Sfântul Sava” a rămas pe locul întâi însă. La profilul matematică-informatică, specializarea bilingv engleză, cea mai mică medie cu care s-a intrat a fost 9.84.

Tot la Colegiul Național „Sfântul Sava”, pe al doilea loc ca medie de admitere este profilul științele naturii, unde cea mai mică medie de intrare a fost 9.73. La matematică-informatică, ultima medie a fost 9.64. Totodată, la profilul filologie, ultima medie a fost de 9.51.

Citește și: Eurovision 2022. Organizatorii acuză că ne-am calificat fraudulos în finală

Citește și: Cum afli dacă te-ai autorecenzat corect? Ce trebuie să faci pentru a nu fi vizitat de recenzor

Citește și: Studiu: românii nu sunt dispuși să se întoarcă fizic la job, nici dacă sunt plătiți mai mult

Citește și: Guvernatorul Băncii Centrale a Angliei: inflația va duce la prețuri „apocaliptice” la alimente

Pe locul doi se află Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, unde ultima medie de intrare la profilul matematică-informatică, specializarea bilingv engleză, a fost de 9.79. Totodată, ultima medie la același profil în cadrul Colegiului Național „Spiru Haret” a fost 9.62, clasând acest liceu pe al treilea loc în București.

Repartizarea elevilor la licee se calculează ca medie ponderată între media generală la Evaluarea Naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 80%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 20% .

Vezi subiectele la română la Evaluarea Naţională 2022!

Topul celor mai bune licee din București arată astfel în 2022:

1. Colegiul „Sfântul Sava“ mate-info, bilingv engleză 9,84 (cu 208 locuri disponibile la toate specializările)
  2. Colegiul „Gheorghe Lazăr“ mate-info 9,79 (cu 234 de locuri disponibile)
  3. Colegiul „Spiru Haret” mate-info, bilingv engleză 9,62 (cu 208 locuri disponibile)
  4. Colegiul Naţional „George Coşbuc” mate-info 9,55 (cu 156 de locuri disponibile)
  5. Colegiul Naţional „Tudor Vianu” mate-info 9,52 (cu 234 de locuri disponibile)
  6. Colegiul Naţional „Grigore Moisil” mate-info 9,50 (cu 156 de locuri disponibile)
  7. Colegiul Naţional „I.L. Caragiale” mate-info 9,41 (cu 260 de locuri disponibile)
  8. Colegiul Naţional „Iulia Hasdeu” mate-info 9,30 (cu 208 locuri disponibile)
  9. Colegiile Naţionale „Cantemir Vodă” şi „Gheorghe Şincai“ mate-info 9,27
  10. Colegiul Naţional „Ion Creangă” mate-info 9,29 (cu 208 locuri disponibile)

Foto – 123rf.com

Vezi şi rezultate Evaluarea Națională 2022!