O descoperire românească, viitorul medicinei regenerative

De Erika Chivu, pe

Telocitele – descoperire a cercetătorilor români – împreună cu celulele stem vor putea fi folosite pentru a regenera ţesuturile umane afectate de accidente sau boală.
După ce au anunţat descoperirea unor noi celule ale corpului uman, telocitele, cercetătorii de la Institutul „Victor Babeş” spun că acestea vor putea fi folosite pentru regenerarea muşchilor şi a plămânilor.

Telocitele, veriga lipsă

Mai multe echipe de medici din toată lumea au încercat să regenereze anumite ţesuturi folosind celule stem, însă deocamdată fără succes. Românii spun că telocitele ar fi veriga lispă din aceste cercetări. „Ele pot ghida celulele stem în ţesutul afectat şi le pot stimula şi controla diferenţierea în celulele noi, funcţionale”, spun cercetătorii de la „Victor Babes”.

Astfel, acad. prof. dr. Laurenţiu Mircea Popescu apreciază că în viitor, muşchiul distrus va putea fi refăcut cu ajutorul celulelor stem şi al telocitelor. Altfel spus, în prezenţa telocitelor, celulele stem se vor putea transforma în ţesut muscular. Acest lucru va fi posibil atât în cazul musculaturii scheletice, cât şi în cazul muşchiului cardiac, procedura fiind foarte utilă pacienţilor care au suferit un infarct de miocard.

Printre descoperirile echipei de cercetători români de la „Victor Babeş” se numără şi bolile telocitare. Deşi nu au putut preciza exact despre ce boli este vorba, medicii spun că au reuşit să stabilească o legătură între anumite afecţiuni ale corpului uman şi deficienţe ale telocitelor.

Interes scăzut faţă de telocite în România

Pe plan internaţional, interesul faţă de telocite este mare, spune acad. Laurenţiu Mircea Popescu, care a primit solicitări de interviuri şi propuneri de colaborare din Spania, China, Noua Zeelandă, SUA şi multe alte ţări. Din păcate, românii nu sunt la fel de interesaţi de noua descoperire, aşa că cercetarea poate continua doar cu ajutorul unui partener privat.

O bancă de celule stem va finanţa proiectul echipei conduse de prof. dr. Popescu în ideea că cei care au celule stem stocate vor putea beneficia de ele mult mai uşor pe viitor, dacă telocitele se dovedesc de ajutor.

Specialiştii de la Institutul „Victor Babeş” au descoperit întâmplător telocitele în 2010, în timpul unor cercetări asupra mucoasei gastrice şi intestinale. Atunci, ei estimau că abia peste 10 ani, telocitele vor putea fi folosite în spitale.