Japonezii trimit în spațiu primul model de lift

De Oana Dinu, pe
Japonia va face primul test al liftului spațial menit să facă legătura rapidă între Pământ și Staţia Spaţială Internaţională. Acesta va fi o variantă alternativă mai sigură și mai ieftină la transportul cu rachete.

Echipa de cercetători de la Facultatea de Inginerie din cadrul Universității din Shizuoka vor să creeze un ascensor care să să facă legătura între Pământ și orbita acestuia. Ei vor testa pe 11 septembrie modelul în miniatură al liftului, conform Digi24.

Cutia metalică ce va pleca de la Centrul Spaţial Tanegashima va fi însoţită de doi sateliţi cubici cu latura de 10 centimetri, ce vor fi folosiţi pentru a monitoriza telemetria transportului şi a transmite imagini.

Cu maşină care se va deplasa pe un cablu care face legătura între Pământ şi Spațiu, cercetătorii speră să transporte atât resursele necesare vieţii în spaţiu şi experimentelor ştiinţifice, cât și oameni.

Se estimează că întreaga călătorie va dura 8 zile, iar liftul va merge cu o viteză de 200 km/h.

Citește și:

Cine este românca numită Ministrul Sportului în Franța

Insula pe care trăiesc mai multe pisici decât oameni

Sursă foto: shutterstock.com