Nordic Walking, sport și sănătate în aer liber

De Revista Unica, pe

Nordic Walking e o metodă nouă de mișcare în aer liber pentru toți, care oferă un stil de viață sănătos și activ. Barbara Lombardi, singurul instructor autorizat din Romania, explica, pe scurt, care sunt beneficiile acestuia.

Nordic Walking (mersul nordic) este un mers natural la care se adaugă utilizarea a două bețe funcționale pentru a avea o serie de beneficii psiho-fizice. Bețele, care au funcția de împingere, au scopul de a implica un număr cât mai mare de mușchi, de a crește consumul energetic și de a aduce beneficii la nivel cardio-circulator. Bețele sunt speciale, sunt diferite de cele de trekking care au singurul scop de a sprijini. Se practică în aer liber, este bun pentru inimă și circulație, întarește brațele și umerii, îmbunătățește postura spatelui și tonusul fesei și abdomenului.

Ce beneficii are Nordic Walking

● echilibrul fizic și mental
● îmbunatățește sistemul cardiovascular
● asigură pierderea în greutate și tonifierea mușchilor
● rezistența la efort crescută
● contact cu natura
● eliminarea stresului
● distracție și prietenie
● autostima
● dezvoltă creativitatea
● imunitate

De ce e sănătos Nordic Walking

Când tehnica este aplicată corespunzător:

● e mai eficient cu 40 – 50% în comparație cu mersul normal (walking), implica 90% din muschi (aproximativ 600);
● menține în exercițiu 4 din cele 5 forme de solicitare motorie: rezistență – forță – mobilitatea – coordonarea;
● dizolvă contracțiile din zona cervicală și ale umerilor;
● întârzie procesul de îmbătrănire;
● stimulează eliminarea hormonilor de stres;
● îmbunătățește activitatea inimii;
● întărește sistemul imunitar;
● dezvoltă creativitatea.

S-a demonstrat că la mersul nordic percepția de oboseală este mai scăzută și permite efectuarea de activității fizice de lungă durată. Este ideal pentru oamenii care nu sunt obișnuiți cu efortul fizic.

Beneficii generale

●  restabilește valorile de tensiune pentru că arde grăsimile;
● protejează organismul de osteoporoză și osteoartrită prin efortul moderat continuu care stimulează asimilarea calciului în oase, produce elastină și colagen;
● cu nordic walking sunt arse în special grăsimile, apoi carbohidrații și zaharurile.

Nordic Walking, tratament antistres

●  îmbunătățește starea de spirit, eliberează de anxietate și depresie
●  armonizează bătăile inimii
●  îmbunătățește problemele fizice, oferă echilibru mental
●   reglează respirația și micșorează anxietatea și teama
●  descarcă tensiunea musculară care poate cauza entorse și accidente fizice.

Nordic Walking solicită o mare parte din categoriile de mușchi:

●  mers normal – la fiecare 10 minute se fac 1.000 de pași – într-o oră se fac 6.000 de pași

●  cu nordic walking – la fiecare 10 minute se fac 1.000 de pași și 1.000 de mișcări ale brațelor – într-o oră se fac 6.000 de pași și 6.000 de mișcări ale brațelor.